Relacje z podróży,  Tajlandia

Jak przygotować się na wakacje do Tajlandii??

Tajlandia to raj dla wielu turystów. Jeden z najpopularniejszych kierunków na egzotyczne wakacje. Osobiście nie dziwię się, że tak jest, bo ten kraj może zachwycić. Można się w nim zrelaksować, posiada niebiańskie plaże. W sumie czego chcieć więcej. Zanim jednak zdecydujesz się na wyjazd do tego egzotycznego miejsca dowiedz się, jak przygotować się do podróży. Dzięki temu Twoje wakacje w Tajlandii będą bezpieczne i beztroskie

Kiedy pojechać najlepiej do Tajlandii

Tajlandia słynie z wysokich temperatur panujących w niej przez okrągły rok – Bangkok nie bez powodu nazywany jest najgorętszą stolicą świata. Panuje tam klimat tropikalny monsunowy. Odpowiedź na pytanie: „Kiedy jechać na wakacje do Tajlandii?” zależy od tego, jakie miejsca planujesz odwiedzić.

Najlepszą porą do zwiedzania północnej i centralnej części kraju jest pora chłodna, która występuje od listopada do lutego. Panuje wtedy temperatura około 30ºC, choć nocą na północy może spaść nawet poniżej 15ºC. Po niej przychodzi pora gorąca. W kraju jest wtedy duszno i parno, a temperatura dochodzi nawet do 40ºC. W czasie pory deszczowej ulewne opady mogą znacznie utrudnić zwiedzanie.  Wschodnie wybrzeże (wyspy Zatoki Tajlandzkiej) najlepiej jest odwiedzić w okresie od listopada do końca kwietnia, południowo-zachodnie (Morze Andamańskie) natomiast od stycznia do kwietnia. Jeśli zaś chodzi o wybrzeże południowo-zachodnie, pora sucha trwa tam od stycznia do kwietnia, a deszczowa od maja do grudnia. Jednak opady podczas pory deszczowej, wyłączając listopad, są stosunkowo mało uciążliwe i możesz jechać w te rejony również w tym czasie – poza sezonem można spodziewać się niższych cen i braku tłumów.

Szczepienia

Szczepionka przeciw WZW typu A chroni przed tak zwaną żółtaczką pokarmową. Dur brzuszny również przenosi się przez spożywanie zakażonej żywności. Warto więc zabezpieczyć się przeciwko tym chorobom, jeśli zamierzasz próbować street foodu i stołować się w tanich knajpkach, z których korzystają przede wszystkim Tajowie. Gdy jednak planujesz jeść i spać wyłącznie w hotelach i restauracjach o wysokim standardzie, szczepienia te nie są niezbędne.

Wybierając się w podróż do Tajlandii, warto też zabezpieczyć się przed tężcem, błonicą i polio. Te szczepienia są w Polsce obowiązkowe, jednak, aby były w pełni skuteczne, co kilka lat należy je powtarzać.

Malaria to niezwykle groźna choroba i nie powstała jeszcze przeciw niej szczepionka. Nic więc dziwnego, że wiele osób się jej obawia. Malaria w Tajlandii występuje głównie w lasach przy granicy z Kambodżą. Szanse na jej złapanie w dużych miastach i nadmorskich kurortach są bardzo małe, a można jeszcze je zmniejszyć, stosując odpowiednią profilaktykę. Choroba ta przenoszona jest przez komary, należy więc pamiętać o skutecznych repelentach. Najlepiej sprawdzają się te z wysoką (30–50%) zawartością środka DEET. Możesz zaopatrzyć się w nie zarówno w Polsce, jak i na miejscu.

Osobiście my nie szczepiliśmy się na nic, ale to nie oznacza, że odradzam. Pokazuję jakie są zagrożenia. W mojej ocenie, że jeśli się stosuje odpowiednie środki higienicznie to uważam, że nie ma się czego bać. A co do jedzenia to wybieramy restauracje z polecenia, albo Tajów, albo po prostu z google.

Jaką walutę zabrać na wakacje do Tajlandii?

W tym azjatyckim kraju nie wszędzie zapłacisz kartą – terminale płatnicze są coraz bardziej popularne, jednak nie licz na to, że znajdziesz je na lokalnym targu, w stoiskach z ulicznym jedzeniem, małych knajpkach czy niewielkich sklepikach. Dlatego zawsze lepiej miej przy sobie zapas gotówki. Bankomaty w Tajlandii przy każdej wypłacie z konta zagranicznego pobierają stałą opłatę 200–220 bahtów, czyli około 22 zł. Jeśli więc zdecydujesz się zabrać ze sobą kartę, pamiętaj, że wypłacanie rzadziej dużych sum będzie bardziej korzystne niż częste korzystanie z bankomatu.

W tajskich kantorach bez problemu wymienisz zarówno dolary, jak i euro czy funty. To, która waluta będzie korzystniejsza, zależy od aktualnych kursów. Pamiętaj, że lepszą cenę uzyskasz wymieniając banknoty o wysokich nominałach.

Wiza do Tajlandii

Obywatele Polski nie muszą posiadać wizy na pobyt w Tajlandii krótszy niż 30 dni. Wystarczy, że na przejściu granicznym lub na lotnisku pokażesz bilet (np. lotniczy) poświadczający, że opuścisz terytorium kraju przed upływem 30 dni, paszport ważny jeszcze przez co najmniej 6 miesięcy oraz wykażesz, że masz środki na pobyt (10 000 bahtów na osobę lub 20 000 na rodzinę). Jeśli jednak planujesz dłuższe wakacje w Tajlandii, musisz aplikować o wizę w tajskiej ambasadzie, np. w Warszawie. Możesz uzyskać dwa rodzaje wizy: jednokrotnego wjazdu ważną przez 3 miesiące (koszt: 120 zł) oraz wielokrotnego wjazdu ważną przez 6 miesięcy (koszt: 580 zł).

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *