Bali

Bali – rajska wyspa?

Będąc nastolatką oglądałam program o Azji i mówiono w nim właśnie o Bali. Wtedy myśłałam, że znajduje się ta wyspa na końcu Świata – ale w sumie co to znaczy „koniec świata”? W każdym razie było to miejsce, które wiedziałam, że chcę odwiedzić i będzie to moje nr 1 na mojej liście podróżniczej. Tak, tak mam taką listę i zawsze ją miałam.

Natomiast wtedy zastanawiałam się jak to mam zrobić? hmm.. było to naście lat temu, więc możliwość dostania się na tzw koniec świata graniczył niemal z jakimś cudem. Ale byłam jeszcze młoda i wszystko mogło wydawać się realne.

Ale w końcu nastał moment, że spełnio się jedno z moich marzeń podróżniczych. Chociaż nie było łatwo, bo za lot z Bangkoku musieliśmy zapłacić prawie tyle ile za lot z Polski do Bangoku. Znajomi z którymi byliśmy chcieli się wycofać, ale jak to? To jest przecież moje marzenie..

W każdym razie udało się, wylądowaliśmy w Denpasar o północy i uwaga! Czekaliśmy za odprawą kolejne 3h… myślałam, że tam padniemy. Mieliśmy umówiony transport z hotelu, więc byliśmy pewni, że nie dotrzemy do niego, bo Pan odjedzie. Natomiast miło się zaskoczyliśmy, bo Pan za nami czekał. Balijczycy to tak niezwykłe osoby, że myśle, że gdyby to było w Europie to nie byłoby na co liczyć.

Ale w końcu dotarliśmy i byliśmy na rajskiej wyspie. I teraz uwaga! Jeśli ktoś szuka rajskich plaż to nie na Bali, bo się zdziwi i to bardzo. Na Bali nie jedzie się w poszukiwaniu rajskich plaż. Jeśli ktoś tego poszukuje to zapraszam to Tajlandii albo Malezji. Na Bali jedzie się poserfować – jest to raj dla serferów. Jedzie się także podziwiać przepiękne wodospady, naturę, która jest tak piękna, zielona, że ciężko nawet uchwycić to na zdjęciach. Tarasy ryżowe, które mnie zachwyciły i do których chcę wrócić.

Ujęli mnie także ludzie, ich uśmiech i szczerość, ale bieda której doświadczają jest straszna. Niestety Indonezja jest jednym z najbardziej ubogich krajów Azji i widać to na każdym kroku, mimo wszystko są pogodni i uśmiechnięci.

Kilka ciekawostek o Bali

Bali jest jedyną hinduską wyspą Indonezji. Ponad 87% ludności Indonezji to muzułmanie, co czyni Indonezję krajem o największej liczbie muzułmanów na świecie. Jednak Bali jest najsłynniejszą wyspą Indonezji, jest wyspą hinduską, z religią, którą nazywają balijskim hinduizmem.

 Na Bali są dwa aktywne wulkany. Jednym z nich jest Mount Batur, a drugim jest Mount Agung. Chociaż jest to główna atrakcja turystyczna, to jednak ewentualna erupcja może pochłonąć dużą liczbę istnień ludzkich.

Najdroższa kawa na świecie pochodzi z Bali. Kawa pochodzi ze zwykłych ziaren kawy, spożywana, przetworzona i wydalona przez dzikiego kota, żyjącego w Azji, zwanego Luwakiem. Dlatego właśnie kawa ta nosi nazwę Kopi Luwak.

Na Bali mamy bardzo ostre prawo dotyczące narkotyków. Jeśli Cię złapią to już po Tobie. Nie ważne, że ktoś Ci podrzucił – jak Cię złapią to kara śmieci jest prawie pewna. Jeśli ktoś bardziej chce się zagłębić w temat to polecam książkę „Jeśli doczekam jutra” Schapelle Corby (Autorka książki leciała na wakacje na piękną wyspę Bali, by spotkać się z siostrą, mieszkającą na co dzień w Australii. Gdy po przylocie na lotnisku skontrolowano jej bagaż, znaleziono ponad cztery kilogramy marihuany, które ktoś musiał tam ukryć już po odprawie. Po pokazowym procesie zapadł wyrok: dwadzieścia lat więzienia.)

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *