Włochy

Neapol nie taki straszny jak go malują

Neapol ma opinię jak, że jest ohydny, niebezpieczny, brudny i chaotyczny. W końcu Lecąc tam zastanawialiśmy się co zobaczymy. Fakt pierwsze wrażenie było zaskakujące. Byliśmy zmieszani i sami nie wiedzieliśmy czy się nam podoba czy wręcz przeciwnie.

Czy w Neapolu jest bezpiecznie?

To jedno z najczęściej zadawanych pytań przed wyjazdem do Neapolu. W końcu to właśnie tutaj działa słynna włoska mafia, Camorra. Nigdzie indziej nie widzieliśmy tylu „mafiozów”. W każdym razie było widać, że to nie są „normalni” ludzie. Ale czy czuliśmy się niebezpiecznie? Nasz odpowiedź to, że czuliśmy się bezpiecznie. Zresztą turyście nie mają się czego obawiać, bo w końcu zostawiają tu sporo pieniędzy. Byliśmy z dziećmi, więc tym bardziej uważamy, że jest bezpiecznie.

Kierowcy w Neapolu

Zwiedziliśmy już kilka włoskich regionów, ale styl jazdy w Neapolu jest… wyjątkowy. Totalny chaos, brak jakichkolwiek zasad ruchu drogowego, a z każdego kierunku dochodzi tylko głośny dźwięk klaksonów. Jeśli nie musicie, to nie wypożyczajcie tutaj samochodu, chyba, że macie stalowe nerwy i bardzo dobre ubezpieczenie na wypadek stłuczki. My przemieszczaliśmy się metrem, które jest dobrze skomunikowane, bo lecąc do Neapolu wiedzieliśmy, że styl jazdy jest daleko od Polskiego stylu jazdy.

Śmieci w Neapolu

Kilka lat temu świat obiegły zdjęcia Neapolu tonącego w śmieciach. Tamten brudny chaos miał oczywiście wiele wspólnego ze wspomnianą już mafią, która rządzi wywozem odpadów. Fakt Neapol jest brudny, śmieci walają się wszędzie niestety. Kosze są, ale zamiast wrzucać śmieci do środka to ludzie wrzucają obok. Natomiast tych śmieci nie ma tyle, aby nie można było spokojnie spacerować. Po prostu my nie jesteśmy do tego przyzwyczajeni i strasznie nas to drażniło.

Czy Neapol jest przyjazny dzieciom?

Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć. Dzieci do 6 roku życia za darmo mają wejścia do muzeów oraz wielu atrakcji i komunikacji miejskiej w Neapolu. Na pewno duża zaletą jest kuchnia, która przypadnie do gustu nawet największym niejadkom – pizza i makaron zasmakują tutaj każdemu, a dodajmy do tego jeszcze przepyszne lody! Tego czego nam zabrakło to placów zabaw. Dzieciom tego brakowało, a nam też, aby przysiąść na chwilę i odpocząć.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *