Grecja

Saloniki praktyczne informacje

Saloniki to drugie co wielkości po Atenach miasto w Grecji. Nie będę ukrywać, że Ateny biją na głowę Saloniki, ale jest też miastem, które ma bardzo dużo do zaoferowania.

Podstawowe informacje

Saloniki mogą zaoferować wiele atrakcji każdemu, bez względu na cel przyjazdu. Niestety, nie jest łatwo przygotować dobry planu wyjazdu – godziny otwarcia kościołów oraz stanowisk archeologicznych są bardzo różne. Niektóre zamknięte są rano, inne mają przerwę w środku dnia, a jeszcze inne otwarte są jedynie rano.

Dodatkowo zwiedzanie jest także nie lada wyzwaniem, ponieważ ukształtowanie terenu nie sprzyja łagodnemu zwiedzaniu – Saloniki zostały zbudowane na zboczu i otoczone murem. To co kiedyś było błogosławieństwem i pozwoliło na bezpieczne ufortyfikowanie miasta, dziś utrudnia zwiedzanie, szczególnie w ciepły dzień.

Kiedy odwiedzić Saloniki ?

My Saloniki odwiedziliśmy we wrześniu więc pogoda nam dopisywała i nie możemy narzekać. Był to idealny czas na zwiedzanie i odpoczynek. W przewodnikach często jest napisane, że najlepszy czas jest od kwietnia do października (ja z tym październikiem bym uważała, bo nie uważam aby ten miesiąc był idealny na plażowanie. My byliśmy w ostatnim tygodniu września i ostatni dzień przed wylotem był bardzo zimny i wietrzny). Miejscowi mówili, że idealnie i pewnie jest tak do połowy września i tym bym się sugerowała, bo kto nie lepiej wie jak miejscowi.

Saloniki dla kogo ?

Jeśli lubisz imprezowy tryb życia to jak najbardziej w tym mieście możesz zaszaleć. Natomiast jeśli szukasz wypoczynku i możliwości poplażowania to niestety Saloniki nie mogą tego zaoferować. Mimo, że leżą nad morzem Egejskim nie mogą pochwalić się ani jedną plażą, dlatego my nocowaliśmy w pobliskiej miejscowości z przepiękną plażą.

Jak dojechać ?

Najlepiej oczywiście dostać się tam samolotem. My lecieliśmy z Warszawy i to był dobry wybór. Lotnisko w Salonikach znajduje się 15 km od miast i jest możliwość dotarcia do centrum autobusem. My tej opcji nie sprawdzaliśmy, ponieważ wynajęliśmy auto na cały pobyt przez co bez ograniczeń mogliśmy zwiedzać wszystko co nam się podobało. Oczywiście dla wytrwałych można także dostać się samochodem po przejechaniu ok 2000 tys km.

Plaże w Salonikacha

Jak wcześniej już wspominałam, Saloniki nie posiadają plaży. Jest to chyba ewenement, bo jest to miasto położone nad morzem, a nie posiada plaży. Najbliższa plaża jest położona w pobliskiej miejscowości Emponami Beach. To urokliwy pas nabrzeża, który łączy się z złotym piaskiem. Więc jeśli ktoś chce przyjechać do Salonik i powylegiwać się na plaży to zapewne tego nie doświadczy. My do Salonik przypłynęliśmy na jeden dzień z pobliskiej miejscowości.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *