Izrael

Jerozolima Święte Miasto

Jerozolima to miejsce wyjątkowe, magiczne. Będąc tam nie sposób nie poczuć różnorodności. Czułam się tam wspaniale. Jest to miejsce o którym mówi się, że jest bardzo ważne dla żydów, chrześcijan i muzułmanów. Trzy religie w jednym miejscu.

Faktem jest, że Izrael wpisaliśmy sobie na listę marzeń i w końu się spełniło. Aby poczuć to miasto trzeba spędzić tam koniecznie kilka dni. Zapewne jeszcze tam powrócimy. Ale od początku.

Co trzeba zobaczyć

Jest kilka punktów, które trzeba zobaczyć koniecznie, bo inaczej można śmiało stwierdzić, że w sumie nie było się w Jerozolimie.

Stare Miasto

Jednym z tych punktów jest stare miasto, jest ono wpisane na listę UNESCO i robi wielkie wrażenie. Jest przepiękne i faktycznie stare nie tylko z nazwy. Stara Jerozolima dzieli się na cztery dzielnice : Muzułmańską (jest ona zdecydowanie najbardziej zaniedbana), Chrześcijańską ( z Bazyliką Grobu Świętego), Żydowską (gdzie zobaczymy Ścianę Płaczu) i Ormańską (najmniejsza ze wszystkich dzielnic).

Bazylika Grobu Świętego

Jest to miejsce niezwykle ważne dla chrześcijan. Jako dziecko dużo opowiadano mi o tym miejscu i napiszę szczerze, że zupełnie inaczej wyobrażałam sobie to miejsce, ale to nie kwestia tego, że się zawiodłam, bo do końca sama nie wiem co chciałam ujrzeć. Było to dla mnie miejsce magiczne, więc zapewne chciałam, aby takie było, a to był swego rodzaj kościół, gdzie najprawdopodobniej został pochowany Chrystus i tutaj zmartwychwstał. Wchodząc do środka na pierwszą rzeczą na jaką trafiamy jest to Kamień Namaszczenia na którym zostało złożone ciało Chrystusa po ukrzyżowaniu. Praktycznie wszyscy, którzy przybywają do tego miejsca klękają przed kamieniem i się modlą – jest to dość wyjątkowy widok, ponieważ niektórzy wyglądają jak nawiedzeni. Jednej kobiecie myślałam, że coś się stało, bo ona leżała „plackiem” na tym kamieniu i wyglądała jakby zemdlała, a Ona się tylko modliła. Widok dość specyficzny. Następnie po prawej stronie znajdują się schody, którymi można wejść do góry do kaplicy „Golgoty”, która jest obudowana i znajdują się tam trzy stacje krzyżowe: Vila Dolorosa – ołtarz Przybicia do Krzyża, Ukrzyżowania i Matki Bożej Boleściwej.

Natomiast najważniejszą częścią do, której przybywają wszyscy pielgrzymi jest bez wątpienia Grób Pański. Jest to swego rodzaju kościół w kościele, aby tam wejść trzeb przejść przez niskie drzwi. Kolejka jest tam największa przez co można zatrzymać się tylko tam przez chwile, bo jest to pilnowane prze służby porządkowe.

Ściana Płaczu

To miejsce zrobiło na mnie niezwykłe wrażenie, w sumie to największe. Jest to wyjątkowe miejsce dla Żydów, których na miejscu można spotkać w dużej ilości. Aby się tam dostać trzeba przejść przez kontrole jak na lotnisku i dopiero wtedy może udać się na zwiedzanie. Każdy, kto chce dotrzeć do Ściany Płaczu musi przejść przez kontrole – nie tylko turyści. Następnie już po skończonej rewizji jesteśmy „wolni” i udać się można pod Ścianę Płaczu. Jest Ona podzielona na dwie części : część dla kobiet oraz część dla mężczyzn. Mężczyźni mogą przejść na stronę kobiecą, ale odwrotnie jest to niedozwolone. Nie da się ukryć, że męska część jest zdecydowanie większa. Na całym terenie można robić zdjęcia i filmować, wyjątkiem jest szabat wtedy jest to zabronione. Oczywiście trzeba pamiętać o odpowiednim ubiorze i zachowaniu.

Ściana Płaczu to jedyny fragment zachowany drugiej Świątyni Żydowskiej,  a także pozostałości po jej poprzedniczce wzniesionej na Wzgórzu Świątynnym – tam gdzie dzisiaj znajdują się dwa najważniejsze muzułmańskie obiekty – meczet Al Aksa i Kopuła Skały.

Kopuła na Skale, Wzgórze Świątynne

Znajduje się w miejscu, gdzie kiedyś stała Świątynia Żydowska czyli na Wzgórzu Świątynnym, które jest otoczone murami obronnymi. Osoby, które nie są muzułmanami mogą się tu dostać jedynie przechodząc przez kontrolę osobistą i „mostek” zlokalizowane niedaleko Ściany Płaczu. Należy o odpowiednim stroju a także zachowaniu (niedopuszczalne jest podchodzenie blisko wejścia do meczetu, trzymanie się za ręce, czy przytulanie – chociażby do zdjęcia). Oprócz widzianego z niemal każdej części miasta i będącej symbolem Jerozolimy (Żydzi nigdy by tego nie powiedzieli) złotej Kopuły Skały – niebieskiego, pięknie zdobionego meczetu (pierwsza budowla powstała tu w 638 roku i jej kopuła rzeczywiście wykonana została z prawdziwego złota) wznosi się tu także kolejny, czyli Al – Aksa z VII wieku a wszystko na wielkim, zadbanym placu pilnowanym przez licznych strazników. W Kopule Skały znajduje się kamień (Święta Skała), na którym Abraham miał złożyć w ofierze swojego syna – miejsce to wyznacza środek świata a także przebiega tu podobno oś świata. Dla muzułmanów miejsce to jet święte także dlatego, że według tradycji stąd właśnie wzięty został do nieba Mahamet.

Punkty widokowe

Oczywiście jak wszędzie takie punkty znajdują się także w Jerozolimie. Jednym z takich punktów to Wzgórze Oliwne, które robi niesamowite wrażenie. My dotarliśmy do innego punktu widokowego, który niestety nie wiem jak się nazywa, ale takich punktów w całym mieście jest sporo. Wystarczy po prostu zacząć zwiedzać i tam, gdzie nogi Was doniosą.

Jeden komentarz

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *