Izrael

Betlejem, miasto izolowane

Do Betlejem dotarliśmy autobusem z Jerozolimy, byliśmy tam jeden dzień. Aby się tam dostać trzeba przejść przez checkpoint, osoby przekraczając granicę będą poproszeni o okazanie wizy i paszportu (wizę otrzymaliśmy na lotnisku).

Co warto zobaczyć w Betlejem

 Bazylika Narodzenia Pańskiego (Church of Nativity)

Jest to pierwszy kościół wybudowany na terenie Betlejem. Powstała ona z rozkazu Cesarza Konstantyna Wielkiego. Do dnia dzisiejszego można ją zwiedzać, a pielgrzymi przybywają tutaj w dużych ilościach. Pod kościołem znajduje się Grota Narodzenia. Wejście do wnętrza prowadzi przez tzw. Wrota Pokory. Wrota są bardzo niskie co skłania nas do pochylenia się przed świętym miejscem, w którym na świat przyszedł Jezus. Tymczasem powód konstrukcji tak niskich drzwi był bardzo przyziemny. Chodziło o to, aby nie wjeżdżać do wnętrza konno czy na ośle. 

Jedzenie i hotele

 Jedzenie w Palestyny jest zdecydowanie tańsze niż w Izraelu. Smacznego i dużego kebaba kupicie za kilkanaście szekli, a kubeczek słodkiej kukurydzy za 5 szekli. Co istotne, w wielu sklepach spożywczych zapłacicie też kartami płatniczymi. Hotele też są tańsze niż w Izraelu i duża część zorganizowanych wycieczek właśnie zatrzymuje się w Betlejem.

Meczet Omara

Znajduje się on bardzo blisko Bazyliki Narodzenia Pańskiego może ok 200 metrów. Będąc tak blisko warto podjeść do niego. Istotną sprawą jest, że jest on jedyny i do tego najstarszy w starej części Betlejem, został on wybudowany w 1860r.

Krótko o historii Betlejem

W historii tego pięknego miejsca jest mnóstwo dramatów, które zostały zapomniane, a zapamiętany tylko w sumie jeden Narodzenie Chrystusa. Betlejem to małe miasto liczące około 35 tys mieszkańców w autonomii palestyńskiej. Żyją w niej głównie muzułmanie i chrześcijanie wielu wyznań. Mieszanką wschodnich i zachodnich kultur miasto jest od dwóch tysiącleci. Wcześniej było jednym z ważniejszych miast Judei i wielokrotnie wspomina o nim Biblia.
Miejsce narodzenia Jezusa otaczali kultem już pierwsi chrześcijanie. Na początku II wieku cesarz Hadrian, po stłumieniu kolejnego buntu Żydów (bunt Bar Kochby 132-135 r.) przeciwko imperium, postanowił jednak usunąć z miasta obiekty żydowskiego kultu, a „przy okazji” obiekty kultu chrześcijan. Cesarz Konstantyn, który uznał chrześcijaństwo za jedną z oficjalnie uznawanych religii w państwie, w roku 325 nakazał budowę monumentalnych kościołów ku czci trzech głównych wydarzeń z życia Jesusa. Jednym z nich miał być kościół Narodzenia w Betlejem.

Dwadzieścia lat później Palestynę zajęli Arabowie. Nie oznaczało to jednak prześladowań religijnych. Muzułmanie uznają zarówno Żydów jak i chrześcijan za tzw. Ludy Księgi i traktują ich z szacunkiem. Zresztą w islamie Jezus jest uważany za jednego z proroków. Zdobywca Palestyny, kalif Omar obiecał, że muzułmanie nie tylko nie przebudują kościoła na meczet, ale nawet będą się modlić w nim razem z chrześcijanami. Jedyną dolegliwością były podatki, które chrześcijanie musieli płacić jako innowiercy.
W roku 1099 Betlejem zdobyli krzyżowcy. W dniu Bożego Narodzenia 1100 r. Baldwin I, pierwszy król łacińskiego państwa w Ziemi Świętej, został koronowany właśnie w Betlejem. W tym samym miejscu koronował się w 1122 r. jego następca Baldwin II. W 1333 r. w opuszczonym klasztorze augustianów zamieszkali franciszkanie. Nie byli prześladowani. Do 1637 r. swobodnie mogli celebrować liturgię, przyjmować pielgrzymów, a także – za zgodą muzułmańskich władz – naprawiać kościół. Później Betlejem stało się biskupstwem również dla Kościoła prawosławnego. Pielgrzymów było jednak coraz mniej z powodu licznych wojen pomiędzy chrześcijanami i muzułmanami, co powodowało duże trudności w dotarciu do Ziemi Świętej. Miasto Betlejem stawało się coraz biedniejsze i kościół zaczął chylić się ku upadkowi.

Jeszcze cięższe czasy nadeszły po zajęciu Betlejem przez Turków Osmańskich. Splądrowano wtedy wnętrze świątyni, nie zniszczono jej jednak. W XVI wieku zaczął się konflikt między franciszkanami a prawosławnymi o posiadanie Sanktuarium. 

Pół wieku konfilktu

W okresie międzywojennym w Palestynie osiedlało się coraz więcej Żydów, pragnących po ponad 1800 latach diaspory utworzyć tam na nowo państwo. Doszło do konfliktu osadników z ludnością palestyńską. Władze brytyjskie jeszcze przed II wojną światową proponowały podział Palestyny na dwie części. Do idei tej powróciła Organizacja Narodów Zjednoczonych, tworząc w Palestynie dwa państwa: żydowskie i arabskie. Niestety niemal od razu wybuchł trwający do dziś konflikt, który co pewien czas przeradzał się w wojnę. W 1948-49 oraz w 1967 r. Izrael wygrał dwie wojny z koalicją państw arabskich i od tego czasu zajmował całą Palestynę. W latach 1987-1993 trwało arabskie powstanie, tzw. intifada, zakończone utworzeniem autonomii palestyńskiej, namiastki palestyńskiego państwa. Proces pokojowy w roku 2000 utknął jednak w martwym punkcie i walki wybuchły na nowo.

Podsumowanie

Czy warto przyjechać do Betlejem ? Oczywiście, że tak. Każdy podróżnik powinien odwiedzić to miejsce. Nie będę ukrywać, że Betlejem jest w pełni bezpieczne, bo bym skłamała, ale przy odpowiednich zachowaniu nie widzę powodu, aby się tam nie wybrać. Wybierając się tam, trzeba na bieżąco sprawdzać aktualny stan polityczny, ale to tyczy się także samego Izraela. Niestety nie posiadam za dużo zdjęć z samego Betlejem, a powodem jest to, że mieliśmy tam mało czasu i skupiałam się na zwiedzaniu, ale postanowiłam, że już więcej tego błędu nie popełnię.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *