Chorwacja

Jeziora Plitwicke – Chorwacki fenomen natury

W środkowej części Chorwacji znajduje się jedna z największych atrakcj Jeziora Plitwickie. Przyciąga turystów z całego świata, a w sezonie wakacyjnym jeziora odwiedzane są przez kilka tysięcy osób dziennie. Ze względu na wyjątkową unikalność flory i fauny został wpisany na światową listę UNESCO.

Jeziora Plitwickie jest to park, który jest połączony kaskadowo w 16 jezior, 90 wodospadów do tego górki, doliny. W każdym razie wszystko połączone razem robi niesamowite wrażenie. Jestem pewna, że jeśli chociaż trochę zaczniesz interesować się Chorwacja i dodatkowo zobaczysz zdjęcia z Jezior Plitwickich to zapewniam, że będzie chciał tutaj przyjechać.

Park Narodowy Jezior Plitwickich jest najstarszym parkiem narodowym w Chorwacji. W sezonie letnim park jest czynny w godzinach 8-20. Przed parkiem jest możliwość zaparkowania auta, bez większego problemu, parking jest na tyle duży, że zmieszczą się wszystkie auta. Jeśli chcecie zwiedzić ten park to trzeba być tam jak najwcześniej. My swoją przygodę zaczęliśmy o 8.30. O tej godzinie jest jeszcze przyjemnie, im później tym zwiedzanie przez panujące upały staje się uciążliwe. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od wejścia nr 1.

Park dzieli się na część górną i dolną (jeziora górne i dolne) z czego same jeziora to 200 ha, a całość parku to 300 km2 . Część górna jest znacznie większa i posiada 12 jezior, natomiast w części dolnej bowiem znajdują się tylko 4 jeziora. Różnica wysokości pomiędzy najwyższym a najniższym punktem parku wynosi 160 metrów.

Spacerując po parku masz wrażenie, że jesteś w swego rodzaju raju. Chodzisz po malowniczych pomostach, po kładkach które biegą wzgłuż ścieżek. Woda tutaj ma wyjątkowy kolor, a to za sprawą wapiennemu podłożu. Każde jezioro ma swoich lokatorów, którzy pływają przy przegu i dają niesamowity efekt. Największą atrakcją parku jest 78-metrowy wodospad Veliki Slap, który znajduje się tuż przy wejściu numer 1.

Trasa zwiedzania

Masz do wyboru kilka tras, które różnią się długością. Przy wejściu nr 1 znajduje się informacja o dostępnych trasach. Polecam wybrać to wejście ze względu, że jest to początek zwiedzania i przy tym wejściu znajdują się najważniejsze atrakcje. Gdybyście jednak zdecydowali się na wejście nr 2 to musicie wiedzieć, że wchodzicie do parku od środka.

Dostępnych macie 5 tras zwiedzania:

  • Trasa A o długości 3,5 km, czas zwiedzanie 2-3 godziny;
  • Trasa B o długości 4 km, czas zwiedzanie 3-4 godziny
  • Trasa C o długości 8 km, czas zwiedzanie 4-6 godziny
  • Trasa E o długości 5,2 km, czas zwiedzanie 4-5 godziny
  • Trasa K o długości 18,3 km, czas zwiedzanie 6-8 godziny

Jeśli ktoś wybiera się z dzieckiem w wózku to zdecydowanie polecam trasę A. Ogólnie wózek nie jest dobry na ten park, ale na siłę da radę. Zdecydowanie teren nie jest przystosowany do tego typu zwiedzania. W każdym razie w mojej ocenie najlepiej zabrać dziecko, które już samo chodzi i da radę przejść na nóżkach.

My wybraliśmy trasę C, jest ona najbardziej popularna oraz można na niej zobaczyć wszystkie najważniejsze atrakcje. Wybierając najdłuższą trasę trzeba wziąć pod uwagę, że w sezonie w Chorwacji panują upały, a wtedy zwiedzanie może okazać się katorgą.

Ceny biletów:

  • Dorośli 250 km (poza sezonem 150 kn lub po godz 16.00 ),
  • Dzieci w wieku 7 – 18 110 kn ( poza sezonem 50 km )
  • Dzecie poniżej 7 lat bezpłatnie

W cenie biletu jest zawarty przejazd łodzią w każdą stronę, ale trzeba pamiętać, aby zachować bilet, bo jest on potrzebny przy wejściu na łódź.

Co zabrać ze sobą na zwiedzanie

Ze względu na to, że teren nie jest łatwy, a długość tras też nie jest krótka to obowiązkowo trzeba zabrać wygodne buty. Nie polecam japonek, czasami trzeba podejść pod górę, która nie jest równa i istniej możliwość zrobienia sobie krzywdy. Sama widziałam jak jedna kobieta się przewróciła, bo właśnie noga jej się poślizgnęła, na szczęście nic się nie stało. Oczwyście warto także zabrać zapas wody, bo po drodze nie będzie możliwości zakupu. Jedynym miejscem, gdzie jest możliwość coś kupić do picia i zjeść oraz zakupić jakieś pamiątki to przystań. Warto zabrać też jakiś prowiant. Pamiętaj, aby dobrze naładować aparat, bo widoki są obłędne.

Podsumowanie

To obowiązkowy punkt będąc w Chorwacji. Nigdy do tej pory nie byłam w piękniejszym parku. Jest on wyjątkowy, wszędzie gdzie się obejrzymy widzimy cudy natury. Nie bez powodu został on wpisany na liste UNESCO.  Ciężko, by sława turkusowych tafli wody otoczonych bujną roślinnością i malowniczymi wodospadami nie skusiła – zapewniam, nie pożałujesz

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *