Chorwacja

Rovinji, a może Saint Tropez

W środku półwyspu Istrii znajduje się najpiękniejsze miasteczko Rovinji. Jest to niewielkie klimatyczne przez co zachwyca na każdym kroku. Nie sposób się w nim nie zakochać. O Rovinji mówi się często, że to chorwackie Saint Tropez, posiada nawet swoją oficjalną włoską nazwę – Rovigno.

Rovinji to mała wyspa, która została połączona z lądem w 1763 roku. Dzięki temu mamy możliwość odwiedzenia tego pięknego miasta, które jest otoczona z trzech stron Adriatykiem. Najpiękniejsza część miasta to oczywiście starówka.  Pośród urokliwych i wąskich uliczek, które typowe są dla włoskiego stylu, gdzie możemy się dostać tylko pieszo, aż roi się od straganików, regionalnych przysmaków, pamiątek czy urokliwych knajpek. Na uwagę zasługuje ulica Grisia, gdzie znajdziemy artystów sprzedających swoje dzieła.

Wpływ Włoch

Rovinji posiada wiele zabytków, które warto także zobaczyć, ale samo miasto jest także zabytkiem. Możemy tutaj znaleźć pałace, które wzorowane są na stylistyce włoskiej czy średniowieczne domy i mnóstwo kościołów. Starówkę koniecznie trzeba przejść pieszo, bo każdy dom ma swoją historię. Przechadzając się po starówce natkniemy się na ratusz miejski zbudowany w XIV wieku, gdzie mieściło się oprócz siedziby władz, również więzienie. Możemy także zobaczyć na placu miejskim wieże zegarową z XVII wieku czy bramy miejskie, które były murami obronnymi.

Kościół św. Eufemii

Najbardziej charakterystycznym zbytkiem jest kościół św. Eufemii. Jest ona najwyższa budowlą w Rovinji w centrum miasta i w najwyższym punkcie miasteczka. Świątynia została wzniesiona na cześć św. Eufemii, jednej z pierwszych chrześcijańskich męczenników, którzy zginęli z rozkazu cesarza Dioklecjana. W środku kościoła przechowywane są szczątki patronki miasta.

Port w Rovinji

Oczywiście jak prawie każde znaczące miasto posiada port i nie jest inaczej w Rovinji. Port znajduje się przy starówce, więc spacerując trudno go ominąć i nie zauważyć. Najstarsze molo w Rovinji nazywa się Małe Molo i znajduje się w części zabytkowej Rovinji, przy którym cumują małe drewniane batany. Właśnie z tego molo odpływają łodzie na wyspy – Świętej Katarzyny i Świętego Andrzeja.

Łuk Balbiego

Kiedyś miasto otoczone było murami miejskimi, a do środka można się było dostać jedną z sześciu bram. Część z nich przetrwała do dziś, a główna brama to stający na placu Marszałka Tito Łuk Balbiego z 1679 roku. Łuk powstał w miejscu starej bramy prowadzącej na targ rybny, a jego nazwa to „Balbi”. W latach 70. XIX wieku prefekt Francesco Almoro Balbi dodał do tego łuku herb swojej rodziny. Po lewej stronie Łuku Balbi wciąż znajduje się zachowany krótki odcinek murów miejskich.

Spacio Matika

To właśnie tam możemy spotkać prawdziwych rybaków, jest to swego rodzaju ich oaza. To właśnie w tym miejscu było przechowywane, degustowane wino czy spędzali czas rolnicy. Jedną z niewielu oryginalnie zachowanych piwnic z winami i ze starymi beczkami jest Spacio z rodziny Matika. Jest ona odnowiona, ale zachowana w tradycyjnym stylu i jednocześnie jest miejscem degustacji wina i jedzenia połączona z wieczorami muzycznymi. Znajduje się na ulicy Vladimira Švalby.

Plaże w Rovinji

Bez wątpienia Rovinji je posiada, duża część z nich znajduje się przy starówce, ale są one niezwykle skaliste i nie nadają się w większości dla małych dzieci, więc my z nich nie korzystaliśmy. Plaża Balota to plaża jedna z bardziej popularnych przez co ciężko czasami znaleźć miejsce, ale jest niezwykle urocza. Najwięcej plaż znaleźć można na Półwyspie Zlatni Rt, a największe tłumy są zazwyczaj na plaży Mulini, która jest najbliżej względem starówki.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *