Chorwacja

Karlobag miasto ciepła

Karlobag znajduje się w północnej części Dalmacji niemal na przeciw wyspy Pag. Ta niewielka miejscowość oferuje wiele możliwości, mimo że nie posiada za wiele zabytków. W tej spokojnej miejscowości mieszkańcy preferują indywidualny kontakt z turystami w niewielkich hotelikach, czy kwaterach prywatnych, zamiast wielkich turystycznych molochów.

Jak dojechać do Karlobagu

Karlobag jest dobrym miejscem dla Polaków, bo jest stosunkowo łatwy dojazd. Z autostrady A1 należy należy skręcić na zjazd numer 12 na miejscowość Gospić. Po jakiś 2-3 kilometrach należy skręcić w lewo na drogę numer 25, którą jadąc do końca można dojechać do Karlobagu. Od zjazdu z autostrady do miasteczka nie jest więcej niż 30 kilometrów co kierowca powinien przejechać w kilkadziesiąt minut. Można także wybrać drogę przez góry, która my jechaliśmy chociaż to jest trasa dla dobrych kierowców. Zakręty, zakręty i zakręty ktoś kto ma chorobę lokomocyjną nie powinien wybierać tej drogi. Natomiast widoki, które nam towarzyszą są imponujące.

Historia Karlobagu

Mimo, że Karlobag nie może poszczycić się imponująca ilością zabytków jak większe miasta to jego historia zapewne to wynagradza, się ona aż czasów starożytych. Właśnie w Karlobagu osadę swoją mieli Ilirowie, którzy żyli pod panowaniem rzymskim. Podczas najazdów Ostrogotów, miasteczko przestało istnieć, a mieszkańcy uciekli na wyspę Pag. Kiedy miejscowość była pusta zamieszkali ja słowańscy Chorwaci. Po opuszczeniu Bizancium tereny wokół Korlobagu zostały przyłączone do Królewsta Chorwacji. Następnie dzięki polityce dynastycznej Habsburgów Chorwacja wraz z tą częścią Dalmacji od XVI wieku stała się częścią ich imperium. Jednakże ten czas był dla tej części Europy okresem ciągłych najazdów Osmańskich i okupacji tureckich. W tym tez czasie (1580) pojawia się pierwsza wzmianka o Karlobagu, jako miejscu całkowicie zniszczonym przeznaczonym do odbudowy. Po ostatecznym wyzwoleniu tych ziem spod panowania Turków, ustanowiono w 1710 w Karlobagu klasztor Kapucynów. Po pierwszej wojnie światowej Karlobag wszedł w skład Jugosławii. W tym tez okresie, krótko po zakończeniu wojny na miasto spadła plaga grypy hiszpanki. W okresie międzywojennym już zaczęto inwestować w turystykę i w tamtym czasach Karlobag, a od czasów niepodległej Chorwacji stała się główną gałęzią gospodarki miasta.

Plaże Karlobag

Mimo, że to małe miasteczko to oferuje piękne plaże głównie żwirowe. Jedna z nich znajduje się w zatocze, która otoczona jest górami. Nie ma tam wiatru, a plażowanie staje się idealne. Na plaży znajduje się restauracja, która serwuje bardzo dobre jedzenie. Oczywiście istnieje też plaża główna wybetonowana i jest możliwość wypożyczenia leżaków. Nie korzystaliśmy z niej, bo nie przepadamy za takimi plażami.

Obok przepięknej dzikiej plaży znajdującej się w zatoce, ciągnie się skalista promenada, którą można spacerować. Plusem jest to, że ona jest dzika, bez barierek, można poczuć samą naturę. My codziennie spacerowaliśmy nią o zachodzie słońca.

Atrakcje w Karlobagu

Oczywiście Karlobag oferuje mnóstwo atrakcji związanych z morzem, pływaniem czy nurkowaniem możemy skorzystać z trekingu w pobliskich Wlebitach. Są to piękne masywy oparte na wapieniu, których szczyty sięgają 1700 m nad poziomem morza, co w przypadku Karlobagu jest wysokością bezwzględną. Należy pamiętać iż są to bardzo niebezpieczne góry, dlatego turyści zwłaszcza amatorzy, nie powinni schodzić ze szlaków. Oprócz tego możemy skorzystać z wycieczki na pobliską wyspę Pag, z której my korzystaliśmy. W sezonie letnim organizowane są rejsy przez bardzo miłego marynarza. Polecamy taką formę wycieczki, bo nie pożałujecie. Trwa ona cały dzień, zasmakujecie na jachcie tradycyjnego alkoholu chorwackiego, który będzie serwowany przez kapitana.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *