Chorwacja

Wyspa Pag, raj księżycowy

W tym wpisie skupię się na miasteczku ze względu, że głównie w nim byłam. Przypłynęłam tutaj z pobliskiego Karlobagu. Miejscowość leży w urokliwej Zatoce Paškiej. Miasteczko Pag zachwyca swoim wdziękiem oraz wyjątkowym położeniem.

Co warto zobaczyć w Pag

Oczywiście w tak urokliwej miejscowości jak Pag znajduje się sporo zabytków, które warto zobaczyć. Pag oferuje także bardzo dobrą kuchnie lokalną, która nie jednego smakosz może pozytywnie zaskoczyć

Mury miejskie

Miasto Pag w dawnych czasach było otoczone murami zabezpieczającymi wieże ze względu, że znajdowały się na nich ciężka i lekka altyreria. Oczywiście mury miejskie miały głównie za zadanie obrony miasta, ludności, ale także basenów solankowych. W dawnych czasach sól była bardzo droga, bo jeden kilogram soli był wart tyle ile pół kilograma złota. Przez mury obronne można było wejść przez kilka wejść, główne wejście znajdowało się na przeciwko dzisiejszego mostu. Jest możliwość jeszcze zobaczenia reszty murów miejskich wraz z wieżą Skrivanat i Twierdzą. Wieżę armatnią przebudowano na budynek administracji miasta.

Klasztor Sv. Margarite

Historia klasztoru zaczyna się przed powstaniem wspólnoty benedyktynów w Pagu w 1318 roku . Benedyktyni mieli bardzo ważną rolę w edukacji kobiet. Posiadali oni bardzo dobrze wykwalifikowaną kadrę nauczycielską, a zakonnice jako pierwsze prowadziły przedszkola. Zakonnice słyną z wypiekania baškotini. Ten przysmak w jego pierwotnej formie można jedynie kupić w klasztorze.

Kościół Marijinog Uznesjena

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny jest bazyliką miał pełnić funkcję katedry, ale do tego nie doszło. Kościół jest otwarty cały dzień i można go zwiedzić bez problemu.

Kościół Sv. Frane

Kościół Św. Franciszka znajduje się w południowej części maista. Niestety nie ma możliwości zwiedzenia tego kościoła, jest tylko otwierany na specjalne okazje.

Most Katina

Myśle, że najpiękniejsza wizytówka tego miast jest most, który został wybudowany dopiero w 2010 roku i zastępuje on most zbudowany w XV wieku. Most wygląda bardzo ładnie, jest obudowany kamieniem co nadaje trochę starego stylu. Most został wybudowany tylko dla pieszych i łączy stary Pag z magazynami soli.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *