Izrael

Palestyna, czy jest bezpiecznie? Moje subiektywne odczucia

Będąc w Izraelu trzeba koniecznie tam być, według mnie to obowiązkowy punkt programu. Gdyby ktoś chciał sobie odpuścić to tak jakby nie zobaczył wieży Efflia w Paryżu.

Czy jest bezpiecznie ? Subiektywna opinia.

To pytanie, które często słyszę, gdy ktoś dowiaduje się, że byłam na Bliskim Wschodzie. Nie umiem jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Nie będę kłamać, bo na wielu blogach przed wyjazdem czytałam, że jest bardzo bezpiecznie i nie ma się czego bać. To tak jakby ktoś na siłę chciał pokazać, że było super i za wszelką cenę muszę to pokazać, bo inaczej w sumie ktoś pomyśli, że wyrzuciłam kasę w błoto. Osobiście uważa, że to kłamstwem byłoby, gdybym nie napisała swoich odczuć. Gdyby było tak super bezpiecznie to nikt nie zadawałby mi takiego pytania, jakoś nigdy nie słyszałam takiego pytania w kontekście np. Włoch.

Uważam, że jeśli zachowamy podstawowe środki ostrożności, nie będziemy wychylać się z tłumu oraz przed wyjazdem dowiemy się jakie obecnie panują warunki to uważam, że mogę napisać iż jest bezpiecznie. Natomiast jeśli ktoś uważa, że jest Panem Bogiem i może wszystko, bo przecież jest wolność i nikt mu niczego nie zabroni tak jak to jest często obecnie słyszane w Polsce to uważa, aby ta osoba odpuściła sobie ten kierunek. Będąc ostatni dzień w Izraelu było bombardowanie na Tel Aviv, nie wiedzieliśmy, czy wrócimy i czy będziemy mogli bez problemy odlecieć do Polski. Gdy dotarliśmy na lotnisko i w końcu wsiedliśmy do samolotu, myślałam, że to koniec naszych nerwów. Okazało się, że nie mamy pozwolenia na start ze względu na zagrożenie terrorystyczne. Po godzinie spędzonym w samolocie ruszyliśmy do naszej ukochanej Polski. Decyzja należy do Was czy tam polecicie.

Nie chcę, abyście pomyśleli, że odradzam ten kierunek, bo tak nie jest. Ja osobiście poleciałabym drugi raz, gdyby nadarzyła się okazja. Moim celem jest pokazanie mojej opinii bez koloryzowania, ale trzeba mieć świadomość, że Bliski Wschód niesie jakieś ze sobą zagrożenia. Jest wiele krajów na świecie, które są zapewne bardziej bezpieczne. Osobiście uważam, że wybierając dany kierunek na wakacje trzeba go dobrze poznać i samemu zdecydować. Będąc w Palestynie jest dużo turystów i chociażby ten aspekt przemawia, że jest tam względnie bezpiecznie. Ja w każdym razie nie czułam bezpośredniego zagrożenia, ale także nigdy nie wychylamy się z ogólnych zachowań, które panują w danym kraju.

Jak się tam dostać

Najlepiej jest tam się dostać autobusem i my taką formę wybraliśmy. Palestyńczycy żyją tu głównie z turystyki, więc trzeba się liczyć z nagabywaniem przez taksówkarzy.

Wjeżdrzając do Paletyny nie trudno odczuć napiętą atmosferę. Pełno wojska z odbezpieczoną bronią, zero uśmiechu, każdy może czuć się podejrzany. No cóż – taka jest Palestyna.

Krótka historia

Aby zrozumieć dlaczego jest tam taka atmosfera warto spojrzeć trochę w przeszłość. Więc trochę, ale krótko o historii, bo nie będę zagłębiać się w politykę oraz historię, ale chcę nakreślić, dlaczego ciągle tam trwa konflikt.

W 1947 Zgromadzenie ONZ uchwaliło postanowinia, którego celem miał być podziała na część arabską i palestyńską. Miała nad tym czuwać Komisja Narodów Zjednoczonych ds. Palestyny. Niestety zostało to wszystko odrzucone przez część arabską, co w konsekwencji doprowadziło do wojny domowej na terenie Palestyny. Następnie 14 maja 1948 doszło do podpisania deklaracji niepodległości Izraela, co doprowadziło następnego dnia do wybuchu I wojny izraelsko-arabskiej, pomiędzy nowym państwem, a koalicją wspierających Palestyńczyków krajów arabskich – Egiptem, Syrią, Sudanem, Transjordanią, Libanem, Irakiem, Arabią Saudyjską i Jemenem. Wojna zakończyła się sukcesem Izraela.

Autonomia Palestyńska, co zwiedzić ?

Jerozolima – Najświętsze miasto świata dla wyznawców trzech religii monoteistycznych: judaizmu, chrześcijaństwa i islamu. Niezwykłe, pełne historii i jedyne w swoim rodzaju. O Jerozolimie już pisałam, co warto zobaczyć.

Betlejem – miejsce pielgrzymek i prawdopodobnie miejsce narodzenia Jezusa Chrystusa i Dawida – króla Izraela. Największe atrakcje turystyczne: Bazylika Narodzenia Pańskiego, Grota Mleczna, kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej; w sąsiednim miasteczku Bajt Szahur znajduje się nowotestamentowe Pole Pasterzy.

Jerycho – biblijne miasto dziś słynące z wykopalisk archeologicznych.

Nablus – miasto, które jest pozbawione turystów, ale znajduje się tutaj słynna studnia Jakuba, słynące głównie z produkcji oliwy i mydła.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *