Czechy

Ostrov u Macochy w Moraskim Krasie. Jaskinia Balcarka.

Ostrov u Macochy to małe miasto, a bardziej bym to określiła, że jest to wioska. Mieszka tam tylko 1100 osób. Miejscowość leży w powiecie Blansko w kraju południowomorawskim w Czechach. Nigdy wcześniej nie nocowałam w takiej miejscowości, więc byłam ciekawa jak będzie.

Ostrov u Macochy leży w Moraskim Krasie, który ciągnie się przez kilkadziesiąt kilometrów. Trzeba podkreślić, że to jeden z najkciekawszych tego typu obszarów w Europie.

Dojazd był dość trudny. Drogi kręte, wąskie, kamienie, ale jakoś dotarliśmy na miejsce. Miejscowość wydawała się urocza i spokojna. Stamtąd można szybko dotrzeć do Blanska mamy tylko około 9 km, a do Brna 23 km. Spędziliśmy w Ostrov u Macochy 3 dni, ale jeden dzień tylko na miejscu, reszta to było zwiedzanie okolic. Mieliśmy fajne miejsce noclegowe, bo tylko 5 minut od głównej atrakcji tej mieściny.

Atrakcja Ostrov u Macochy

Mamy w sumie tutaj tylko jedną atrakcje, nie ma się czego dziwić jeśli to taka mała miejscowość. Jest to mała jaskinia, w tej okolicy mamy ich wiele, ale my wybraliśmy akurat tą, która była najbliżej. Z dziećmi chodzenie po jaskiniach jest też wyzwaniem.

Cave Balcarka (Jaskinia Balcarka)

Uważana jest za jedną z najpiękniejszych jaskiń, które znajdują się w Morawskim Krasie. W jaskini znajduje się traka, która jest specjalnie wyznaczona dla turystów o długości 720 metrów. Nie będę ukrywać, że przeprawa przez tą jaskinie z dziećmi była mega przedsięwzięciem, dodatkowo dzieci straszyły się wzajemnie, że wszędzie są pająki.

Wejście do jaskini jest bardzo ciekawe, bo wygląda jak wydrążone korytarz. Wchodząc przemieszczamy się z komory do komory, podłoga jest śliska i trzeba uważać, dodatkowo im schodzimy niżej tym bardziej jest zimno, więc warto zabrać ze sobą coś ciepłego. Stała temperatura, która panuje jaskini to 8 stopni Celcjusza.

Trasa, która przemieszczają się turyści jest oświetlona i zabezpieczona. Pod ziemią można też zobaczyć niewielka wystawę poświęconą znaleziskom archeologicznym i paleontologicznym, na które natrafiono tu w czasie badań. 

Jeden komentarz

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *