Słowacja

Bratysława, jedyna w swoim rodzaju taka stolica. Moje subiektywne odczucia.

Dwie stolice obok siebie to Wiedeń i Bratysława. Takie coś nie jest spotykane, stolice znajdowały się obok siebie. Dlatego wiele osób łączy te dwa miasta podczas jednej wycieczki.

Wstąpiliśmy do Brtysławy w drodze powrotnej do domu, a wracaliśmy z Chorwacji. Napiszę szczerze, że miasto mnie zszokowało pozytywnie. Czułam sie jak w latach 80 ubiegłego wieku.

Ruch na ulicach mały. Wjeżdżając do miasta myślałam, że to przez to, iż był dzień wolny. Do tego stare bloki, obdrapane, które zapewne przeżyły już swoje lata. W każdym razie widok niezbyt ciekawy. Miałam wrażenie, że cofnęłam się w czasie.

Następnego dnia ruszyliśmy na miasto. Na początku nic mnie nie ciekawiło, uważałam, że szkoda czasu jest na to miasto, więc tak jechaliśmy według przewodnika i czekałam na cud. No i chyba się doczekałam. Bo centrum jest rewelacyjne, jakbyśmy weszli do innego świata. Wszystko odnowione, poustawiane kawiarenki na wolnym powietrzu – ogólnie bardzo dobre wrażenie.

Zasmuciło mnie jedno w tym wszystkim. Niestety centrum i starówka jest głównie zrobiona i zapewne wpływ mają na to także turyści, reszta jest niestety w tragicznym stanie. Ludzie żyją w starych budynkach. Zwróciłam uwagę także na ubiór. Nie często mi się to zdarza, ale tutaj było inaczej. Mieszkańcy byli ubrani jak w latach 80-90, pamiętam jak moja mama tak się ubierała, ale w obecnych czasach w Polsce raczej nie jest to spotykane. Wskazuje to tylko na status życia tych ludzi i mam porównanie jak Polska mimo wszystko poszła do przodu z rozwojem ekonomicznym.

Trochę historii

Miasto Bratysława powstało z osady pod Zamkiem Bratysławskim. W dawnych czasach do miasto można było wjechać przez 4 bramy od strony wschodniej – Brama Laurińska, od północnej – Brama Michalska, od zachodniej – Brama Wydrycka, a od południa Bramą Rybacką. Do dnia dzisiejszego zachowała się Brama Michalska, która prowadzi do Starego Miasta.

Jeden komentarz

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *