Czechy

Brno co warto zobaczyć

Miasto drugie co do wielkości po Pradze, warte uwagi jest to, że posiada bezpośrednie połączenie autobusowe z Polski. Brno kojarzy się z dużą ilością studentów, ma ciekawą architekture i posiada bardzo ładne zabytki.

W Brnie spędziliśmy tak na prawdę pół dnia, więc za dużo nie zwiedziliśmy. Jadąc do Chorwacji spędziliśmy tutaj tylko jedną noc. Pochodziliśmy po okolicy naszego hotelu, zobaczyliśmy zabytki w centrum i wracaliśmy do hotelu, bo od rana czekała nas kolejna długa droga do Chorwacji.

Historia

Pierwszy raz świat usłyszał o Brnie w X wieku, miasto zostało założone na wzgórzu Petrov przez księcia Brzetysława I na początki XI wieku. W tym czasie powstał zamek, który niestety nie dotrwał do naszych czasów, a także kościół Św. Michała. W 1243 roku Brno uzyskało prawa miejskie, a w 1641 roku miasto zostało stolicą Moraw. Brno było miastem, w którym mocno rozwinął się przemysł zbrojeniowy i maszynowy. Oczywiście przy pomocy Hugo Frantisek Salm, który wykradł z Anglii plany maszyn tekstylnych i w przebraniu robotnika przemycił je do Czech. Na przełomie XIX i XX wieku w Brnie wyburzono 240 budynków, a w ich miejsce powstały nowe. Istnieje możliwość do dnia dzisiejszego podziwiać kamienice secesyjne, które zachowały się do dzisiaj.

Co warto zobaczyć

Stary Ratusz

Najstarsza budowla świecka w Brnie. Pierwsza budowla powstała w XIII wieku, następnie znajdował się tutaj siedziba władz miejskich. Najbardziej przykuwa uwagę 63 – metrowa wieża, którą można zwiedzić.

Rynek

To właśnie na tym runku w grudniu przekształca się on w jarmark bożonarodzeniowy, oczywiście w roku 2020 było to nie możliwe, ze względu na Covid, ale liczę że szybko się to zmieni. Na rynku znajdziemy mnóstwo zabytkowych kamienic, między innymi znajduje się tutaj budynek teatru Reduta. Budynek teatru jest najstarszym budynkiem w Europie Środkowej.

Fotanna Pargas

To najważniejszy zabytek architektury barokowej w Brnie. Faktycznie jest bardzo ładna i robi wrażenie, znajduje się na środku rynku. Przedstawia jaskinię z kamienia, które symbolizują imperium Babilon, Grecję oraz Persję. Fontanna została zaprojektowania przez Johanna Bernharda Fischera von Erlach, natomiast powstała w latach 1693-1695 przez Adama Tobiáša Krackera z Wiednia.

Plac Wolności

Jest on dość specyficzny, bo ma kształt trójkąta, na którym krzyżowały się szlaki handlowe. Po środku znajduje się kolumna morowa, z figurami świętych do których mieszkańcy zwracali się o pomocy w czasie panującej w Europie dżumy.

Podsumowanie

Brno posiada jeszcze wiele atrakcji, ale my ich nie odwiedziliśmy. Tak jak wspominałam, spędziliśmy tutaj tylko pół dnia i było to miejscówka po drodze do Chorwacji. Uważam, że warto poświęcić trochę więcej czasu na zwiedzenie i myśle, że to miasto ma szanse się spodobać. Ja tego nie doświadczyłam, bo po prostu byłam tam za krótko.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *