Czechy

Blansko miasto na Morawach. Co warto zobaczyć?

Blansko leży na Morawach, nad rzeką Svitava. Leży na granicy chronionego obszaru Krasu Morawskiego. Do Blanska zawitaliśmy nocując w Ostrov u Macochy, była to jednodniowa wycieczka.

Blansko jest małą miejscowością, w której żyje się powoli. Nie ma zbyt dużego ruchu ulicznego, a ludzie wydają się życzliwi. Przechadzaliśmy się uliczkami miasta w poszukiwaniu obiadu. Było to wyzwanie, ponieważ nie za bardzo mogliśmy taka restauracje znaleźć, która nam odpowiadała. Na szczęście udało się. Jedzenie może nie powalało na kolana, ale przynajmniej nie byliśmy głodni. Następnie udaliśmy się na powolne zwiedzanie miasta, bo wszystkie atrakcje można zobaczyć w godzinę.

Co warto zobaczyć ?

Muzeum Blanenska

Historia zamku

Budowa zamku Blansko jest wynikiem długotrwałego rozwoju architektonicznego, który prawdopodobnie rozpoczął się pod koniec XIV wieku. Pierwotne podwórko zostało przebudowane w latach trzydziestych na fortecę. W drugiej połowie XVI wieku ówczesny właściciel majątku Matyáš Žalkovský z Žalkovic zaczął przekształcać twierdzę w renesansowy zamek. Ten etap budowy został zakończony w 1604 roku. W czasie wojny trzydziestoletniej zamek Blansko został zniszczony przez Szwedów, następnie siedziba popadła w ruinę, ale po połowie XVII wieku został wyremontowany przez ówczesnego właściciela Kašpar Lev z Rožmitála. .
W latach 60-tych XX wieku zgodnie z planami architekta Lubora Laciny dokonano gruntownej przebudowy zniszczonego zamku, która miała przywrócić budynkowi domniemany renesansowy wygląd. W latach 2007 i 2012 zamek został wyremontowany w ramach dotacji z Mechanizmu Finansowego EOG i Norwegii oraz RPO. 

Ceny za wejście:

  • Bilety normalne 80 CZK ( w sezonie) 40 CZK (poza sezonem);
  • Bilety ulgowe – dzieci w wieku 6-15 lat, studenci, seniorzy, niepełnosprawni – 40 CZK (w sezonie), 40 CZK (poza sezonem);
  • Bilet rodzinny – 2 osoby dorosłe i 3 dzieci – 160 CZK (w sezonie), 80 CZK (poza sezonem);
  • Bezpłatny wstęp dla dzieci poniżej 6 roku

Historia muzeum

Muzeum Blansko jest organizacją pomocniczą Regionu Południowomorawskiego i działa od 1 stycznia 2016 r. Tradycje muzealne w Blansku sięgają połowy XIX wieku, kiedy Jindřich Wankel, lekarz i badacz krasowy, założył prywatne muzeum w jednym z budynków, prowadził badania w ówczesnej Morawskiej Szwajcarii. Po wyjeździe Wankla muzeum zniknęło. Poprzednikiem dzisiejszego muzeum było Okręgowe Muzeum Historii Narodowej w Blansku. Jego początki sięgają lat 50. Muzeum przeniosło się do nowo zrekonstruowanych pomieszczeń zamku.


Muzeum Ziemi Blańskiej, podobnie jak jego poprzednicy, koncentruje się głównie na historii produkcji żeliwa artystycznego Blansko, prehistorii i archeologii regionu blanskiego oraz historii badań Morawskiego Krasu. Ekspozycje można oglądać w zamku, gdzie znajduje się muzeum.

Kostel Svatého Martina

Kościół rzymskokatolicki położony w Starym Blansku. Pochodzi z XVII wieku. Został zbudowany w latach 1672–1691 w stylu barokowym. Od pierwszej połowy XII wieku istniał kościół w stylu romańskim, który później przebudowano w stylu gotyckim. W dzisiejszym kościele znajduje się dzwon Poledník, który należy do najstarszych na Morawach.

Zámecký park Blansko

Park nie jest duży, ale uroczy. Pływające kaczuszki w stawie, bardzo dużo zieleni i do tego mieliśmy idealną pogodę sprawiało, że zatrzymaliśmy się tutaj na dłuższą chwilę. Dzieci pobiegały, powygłupiały się, a obok placu znajduje się plac zabaw, z którego dzieci były bardzo zadowolone, bo jak wiadomo nie przepuszczą takiej okazji. W podróży z dziećmi jest tak, że nie da się zawsze wszystkie zaplanować i właśnie to jest takie ekscytujące.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *