Austria

Wiedeń w jeden dzień

Stolica i największe miasto Austrii, leży nad rzeką Dunaj. Przez wielu uważane za najbardziej urokliwe miasto w Europie. Wiedeń jest częstym miejscem podróży naszych rodaków.

Krótka historia

Pierwszy raz o Pradze można było usłyszeć w IX wieku i wkrótce stała się siedzibą królów czeskich. Wiele atrakcji miasta, które powstały na przełomie IX i X wieku zachowało się do dzisiaj. Właśnie w Pradze istnieje Uniwersytet, który uważany jest za najstarszy w Europie Środkowej i został podzielony na część czeską oraz niemiecką 1882 roku. Część niemiecka została zamknięta w 1945 roku. Następnie miasto stało się stolicą prowincji Cesarstwa Austro-Węgierskiego. Po I wojnie światowej miasto stało się stolicą Czechosłowacji. Centrum miasta, które uważane jest za historyczne w 1992 roku zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Dojazd

Samolotem

Wiedeń posiada wiele połączeń z Europy w tym także z Polski. Oczywiście w obecnych czasach może okazać się, że jednak nie jest to takie łatwe, ale sprawdzałam i okazuje się, że połączenia są, ale mogą obowiązywać restrykcje, albo odwołanie lotu.

Pociągiem

Istnieje wiele połączeń na trasie Polska – Praga. W zależności jaką dysponujemy gotówka to wybieramy opcję z przesiadkami albo bezpośrednio. Tak jak podróż samolotem, może okazać się, że trzeba spełnić restrykcje, aby wjechać na terytorium Czech.

Samochodem

My korzystaliśmy właśnie z tej opcji, bo naszym punktem docelowym była Chorwacja. W Wiedniu zatrzymaliśmy się na jedną noc i spędziliśmy tam jeden dzień. Należy pamiętać, że wjeżdżając na terytorium Austrii należy zakupić winiety.

Co warto zobaczyć?

Tak jak wcześniej wspominałam w Wiedniu byliśmy jeden dzień przejazdem, Jechaliśmy do Chorwacji i zatrzymaliśmy się przenocować. W Wiedniu byliśmy stosunkowo wcześnie, abyśmy mieli możliwość coś zobaczyć.

Po Wiedniu podróżowaliśmy tramwajem i metrem bo to najlepszy i najszybszy sposób dostania się w wybrane miejsca. Bilety można kupić w biletomatach znajdujących się na przystankach. W Wiedniu oprócz tramwajów mamy dobrze rozbudowana sieć metra, z której także korzystaliśmy.

Stare Miasto

Obowiązkowo trzeba się tam dostać. Stare Miasto zachwyca, jest wyjątkowe i ekscytujące. Pełno tutaj kawiarni na wolnym powietrzu, gdzie można chwilę odpocząć.

Heldenplatz w Wiedniu: plac bohaterów i tchórzy

Plac, który dzisiaj możemy podziwiać pochodzi z końca XiX wieku. Należy on do kompleksu pałacu cesarskiego Hofburg. Było to miejsce, w którym miało miejsce wiele ważnych wydarzeń. Widział wielu bohaterów, ale także kilku tchórzy.

Parlament

Budynek znajduje się w centrum miasta.  Od zawsze znajdowała się tutaj siedziba parlamentu Austrii – Rady Narodowej i Rady Federalnej. Budynek powstał w latach 1874-1883 i podczas II wojny światowej został zbombardowany, następnie po jej zakończeniu odbudowano go na styl starożytnej Grecji.

Zamek Hofburg

Zbudowany w XIII wieku zamek Hofburg był średniowieczną twierdzą i przez wieki był rozbudowywany. Jest symbolem austriackiej kultury i królewskiej rodziny.

Pomnik Mozarta w Burggarten

Pomnik poświęcony austriackiemu kompozytorowi Wolfgangowi A. Mozartowi. Pomnik znajduje się w ogrodzie Burggarten. Autorem dzieła jest Viktor Tilgner. 

Podsumowanie

Więcej nie zwiedziliśmy, bo w okolicach Starego Miasta jest mnóstwo zabytków. Oglądaliśmy je, powoli skrupulatnie zatrzymując się przy sprzedawcach, którzy oferowali swoje usługi. Spotkaliśmy też paradę uliczną, która także zajęła nam trochę czasu. Mimo, że mieliśmy cały dzień to stosunkowo zwiedziliśmy mało, ale czasem trzeba rozkoszować się chwilą. Nie żałujemy, bo czas został spędzony bardzo pożytecznie, a najważniejsze, że przyjemnie. Zapewne tak wrócimy i może wtedy uda nam się zobaczyć więcej.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *