Belgia

Brugia – zwiedzanie i informacje praktyczne

Brugia nazwana często Wenecją Północy, nie bez powodu tak o niej mówią. Ze względu na liczne kanały, które możemy znaleźć można faktycznie odczuć, że jesteśmy w Wenecji. Miasto pełne zabytków i historii, którą można wyczuć na każdym kroku.

Trochę historii

Brugia prawa miejskie otrzymała w 1128 roku, od tego czasu w ciagu wieków stała się jednym z najważniejszych miast średniowiecznej Europy. Pochodzenie nazwy miasta nie jest do końca znane, ale najprawdopodobniej pochodzi od słowa most (brugga). Miasteczko rozwinęło się głównie dzięki handlu, a następnie stało sie centrum kulturowym do, którego do dnia dzisiejszego przybywają ludzie z całej Europy.

Jak zwiedzać Brugię ?

Historyczne centrum miasta nie jest duże, więc spokojnie można go przejść spokojnym spacerem pieszo. Oczywiście można także wypożyczyć sobie łódź i zwiedzać w ten sposób. Dla nas to była dodatkowa atrakcja, bo miasto z perspektywy łodzi wygląda obłędnie.

Czy warto zostać tutaj na dłużej ?

Najczęściej przyjerzdrzają tutaj turyści na jeden dzień. Ceny w Brugii mogą czasem powalić na kolana, a jeśli chcemy coś wynająć w centrum za dobrą cenę, to może okazać się to nie możliwe. My spędziliśmy w Brugii cały dzień i uważam, że to opcja idealna, chociaż nie ukrywam, że gdybym mogła zostałabym tam chociaż na jedną noc, ale niestety w planowaniu wakacji nie wzięliśmy tego pod uwagę. Trzeba też zwrócić uwagę na pogodę, my akurat trafiliśmy idealnie, ale bardzo często tam pada i może się okazać, że niestety większość czasu zwiedzaliśmy w deszczu, albo siedzieliśmy w hotelu.

Co warto zobaczyć ?

Jednym z główych obiektów jest bazylika Świętej Krwi, Kościół Naszej Pani (Church of Our Lady, z rzeźbą Michała Anioła) oraz Katedra św. Salvatora.

Kolejnym bardzo ciekawym miejscem jest plac Burg, a także Ratusz, który znajduje się blisko sądu. Warto udać się także do centrum i pospacerować, aby zachwycać się tutejszą architekturą.

Na uwagę także zasługuje stary szpital (Sint-Janhospitaal), dodatkowo można zobaczyć Beginażu (blegijskie beginaże zostały w całości wpisane na listę dziedzictwa UNESCO), oraz wejść do ratusza.

Zanim pojedziesz do Brugii

Przed wyjazdem polecam obejrzeć film ”Najpierw strzelaj, potem zwiedzaj” (ang. „In Bruges”) z Colinem Farrellem, aby poczuć nastawienie do tego miasta. Całość akcji dzieje się w Brugii.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *