Belgia

Bruksela – informacje praktyczne

Miasto, które myślę, że zna każdy Europejczyk. Tutaj znajduje się siedziała Unii Europejskiej, a jednocześnie jest to także stolica Belgii. Znajdziemy tutaj wiele zabytków, ale także takie, które wpisane się na listę UNESCO.

Trochę historycznie

Za początek współczesnego miasta uznaje się rok 979 i informacje o przeniesieniu tu relikwii św. Guduli przez Karola z Lotaryngii (kilkadziesiąt lat później znajdą się one w kościele św. Michała).

Dogodne położenie Brukseli (szlaki handlowe wiodące z głębi kraju do ważnych portów) sprawiło, że miasto rozwijało się bardzo szybko. Osuszono pobliskie bagna i zmieniono je w tereny uprawne. Tutejsze warsztaty tkackie i sukiennicze (a w XVII wieku koronczarskie) rozsławiły miasto na całą Europę. W XIII i XIV wieku centrum otoczono podwójnym pierścieniem murów, z których do dziś zachowały się pojedyncze fragmenty umocnień.

W 1830 roku wystawiono tu operę „Niema z Portici”. Sztuka opowiadała historię XVII-wiecznego buntownika z Neapolu, rybaka Massaniellego, a jej wydźwięk doprowadził do wybuchu rewolucji i uzyskania przez Belgię niepodległości. Pierwszym monarchą został Leopold I Koburg. Dzięki zręcznej dyplomacji Belgom udało się utrzymać neutralność aż do wybuchu I wojny światowej, kiedy wkroczyły tu wojska niemieckie. Działania wojenne ominęły miasto zarówno podczas tej, jak i kolejnej wojny światowej. Zginęło jednak większość brukselskich Żydów wywiezionych do obozów śmierci, przy współudziale władz miasta.

W latach 60. miasto stało się nieformalną stolicą Unii Europejskiej. W 1998 na listę UNESCOwpisano wpisano tutejszy Grand Platz, dwa lata później najważniejsze budowle Victora Horty, a w roku 2009 tzw. Pałac Stocleta. W 2016 roku doszło w Brukseli do zamachu terrorystycznego, w którym zginęły 32 osoby, a ponad 300 zostało rannych.

Kiedy najlepiej jechać do Brukseli

Raz na dwa lata na Grand Platz układa się olbrzymie dywany z kwiatów. Tradycja ta została zapoczątkowana przez ogrodnika i projektanta Etienne’a Stautemasa. Poszukując nowych form artystycznego wyrazu rozpoczął on pracę nad układaniem kwiatowych dywanów. Pierwszy taki projekt stworzył w swoim rodzinnym mieście Zottegem. Duża popularność przedsięwzięcia sprawiła, że dywany układane są w różnych belgijskich miastach, ale najsłynniejszy powstaje ten z Grand Platz. Twórcy najczęściej używają begonii bulwiastej (ze względu na wytrzymałość rośliny promował ją sam Stautemas). 

Jak się dostać do Brukseli

Bardzo często do Brukseli organizowane są wycieczki autokarowe. Jest to bardzo fajna forma, bo z Polski można tam dotrzeć w ciągu kilkunastu godzin i dodatkowo nie jest to opcja droga. Oczywiście można także dostać się tam samolotem, ale ta opcja jest nieco droższa. Lotnisko znajduje się 12 km od Brukseli i jest to największe lotnisko w Belgi.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *