Belgia

Waterloo – informacje praktyczne

Miejscowość ta jest znana dzięki słynnej bitwie, będącej ostateczną klęską Napoleona. Bitwa odbyła się 18 czerwca 1815 roku. Na pamiątkę tej bitwy na pobliskim wzgórzu usypano kopiec i postawiono statuę lwa patrzącego w kierunku Francji.

Miejsce to dość jest oblegane przez turystów, ze względu na bliskie miejsce od stolicy państwa. Mnie ono nie urzekło, ale może dlatego, że ja nie przepadam za takimi miejscami, a dodatkowo mieliśmy fatalną pogodę. ABy wejść na górę trzeba pokonać chyba z tysiąc schodów, a my to robiliśmy podczas deszczu i silnego wiatru. Pogoda nam zdecydowanie nei dopisała.

Dla historyków zapewne to miejsce ma znaczenie i jeśli ktoś interesuję się bardziej niż przeciętnie historią to miejsce będzie wyjątkowe, Potrafi ono zapewne zachwycić.

Historia

Ostateczna klęska Napoleona i tragiczny koniec jego stu dni pod Waterloo jest uważany za jedną z najważniejszych bitew świata.

 Ponad dwieście lat temu w Waterloo poniosło śmierć, ale także zostało rannych ponad czterysta osób. Napoleon wiedziała, że nie da rady podbić połączonych ze sobą armii pruskiej i angielskiej. W związku z tym zdecydował się na rozdzielenie swoich sił. Sam wraz z większością wojska pomaszerował przeciwko armii angielskiej pod wodzą księcia Wellingtona, a marszałkowi Grouchyemu rozkazał ścigać wycofujących się Prusaków, których pokonał dwa dni wcześniej pod Ligny. Plan wydawał się perfekcyjny, wymagał jednak doskonałego zgrania operujących armii, dobrej komunikacji pomiędzy oddziałami i nieco szczęścia. Niestety zabrakło każdego z tych trzech elementów.

Pod Waterloo stanęło naprzeciw siebie ok. 65 tysięcy żołnierzy Napoleona i o kilka tysięcy mniej jego przeciwników. Bitwa rozpoczęła przed południem, gdyż Cesarz czekał na poprawę pogody. Krótko po rozpoczęciu starcia okazało się, że z pomocą Anglikom nadciąga armia pruska. Marszałek Blücher zmylił ścigające go wojska francuskie i pozostawiając niewielkie siły sprytnym manewrem ruszył na pomoc Wellingtonowi. Napoleon wysłał gońca z wiadomością do marszałka Grouchyego, jednak posłaniec dostarczył rozkazy dopiero wieczorem. Stało się więc jasne, że czasu na pokonanie Wellingtona zostało Cesarzowi bardzo niewiele. 

Przez następne godziny walki toczyły się o farmę La Haye Sainte i Hougoumont.Najprawdopodobniej to właśnie w tych miejscach rozstrzygnęły się losy bitwy. Dzięki dzielnej postawie brytyjskich żołnierzy i księcia Wilhelma II Holenderskiego udało się obronić Hougoumont, a La Haye Sainte padła dopiero późnym popołudniem. Cesarz próbował jeszcze odwrócić losy starcia posyłając do ataku gwardię, ale nie mogło to już zmienić losów bitwy. Anglicy wytrzymali mordercze uderzenie i odparli Francuzów zmuszając ich do opuszczenia pola bitwy.

Warto wiedzieć

  • Dwa dni przed bitwą żołnierze napoleońscy omal nie wzięli do niewoli dowodzącego Prusakami marszałka Blüchera. Ranny dowódca nie został rozpoznany przez nacierających Francuzów.
  • W bitwie pod Waterloo ranny został Polak, kawaler Legii Honorowej, pułkownik Paweł Jerzmanowski.
  • Słynny z powiedzenia “Gwardia umiera, ale się nie poddaje” generał Pierre Cambronneprzeżył starcie.
  • W 2015 roku Belgowie postanowili wybić okolicznościową monetę aby uczcić dwusetlecie starcia. Ten pomysł wywołał zdecydowany sprzeciw Francuzów.

Informacje praktyczne

Muzeum Waterloo 1815 – adres: Route du Lion 1815, B-1420 Braine-l’Alleud

Godziny otwarcia

  • od kwietnia do września w godzinach 9:30 – 18:30
  • od października do marca w godzinach 9:30 – 17:30
  • więcej informacji można znaleźć na oficjalnej stronie oficjalnej stronie muzeum.

Ceny biletów

Uzależnione są od rodzaju wizyty, bilet normalny kosztuje 17,00 – 21,00€, ulgowy (osoby w wieku 7 – 17 lat) – 14,00 – 17,00€, dzieci poniżej 7. roku życia – bezpłatnie.

Uwaga! Rekonstrukcja bitwy NIE odbywa się corocznie. Przed wyjazdem warto więc sprawdzić co danego roku będzie się działo pod Waterloo.

Ok 5 kilometrów, już w samym Waterloo (ok 15 min jazdy autobusem) znajduje się jeszcze Wellington Museum (adres: Chaussée de Bruxelles 147, 1410 Waterloo).

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *