Belgia

Bruksela co warto zobaczyć

Co warto zobaczyć w samym sercu Belgii, gdy nie ma się za dużo czasu. My spędziliśmy w Brukseli dwa pełne dni i jak dla mnie jest to opcja optymalna pod warunkiem, że nie przyjechało się tutaj imprezować.

Co warto zobaczyć?

Bruksela jest niezwykle zróżnicowana. Znajdziemy tu przepych XVII-wiecznego miasta kupieckiego, piękne secesyjne kamienice, „szklane domy” dzielnicy Unii Europejskiej, kilkaset rodzajów świetnego piwa, najlepszą na świecie czekoladę i frytki, wybitne dzieła sztuki obok najlepszych komiksów, powagę i luksus obok luzu. 

Przecież trzeba go mieć, żeby postawić w mieście trzy pomniki siusiających postaci. Tak, „siusiający chłopczyk” nie jest odosobniony. Czy takie miasto może być nudne?

Wielki Plac w Brukseli

To główny Plac Brukseli Dolnej, przypomina on kształt pięciokąta i nie posiada on zabudowy typowo rynkowej. Jest on wyjątkowy, a architektura i zdobienia zachwycają. Nie widziałam nigdy wcześniej, ani później tak pięknego rynku.

Les Galeries Royales Saint-Hubert

Galeria została zaprojektowana i zbudowana przez architekta Jean-Pierre’a Cluysenaera w latach 1846–1847. Królewskie Galerie Świętego Huberta robią wrażenie. Ekskluzywne sklepy, piękna architektura, to miejsce w którym na pewno warto spędzić czas.

Manneken Piss

Symbol Brukseli, siusiający chłopiec, stoi mały na rogu ulic. Gdyby nie tłumek gapiów i flesze lamp, można by go minąć. Nic specjalnego, ale przy odrobinie szczęścia, można podziwiać różne jego ubranka i dekoracje. Zmieniają się w zależności od pory roku i wydarzeń. Figura z XV wieku wykonana początkowo w kamieniu została skradziona, tak jak późniejsze jej wersje. Ostatecznie w 1619 figurę wykonał z brązu flamandzki rzeźbiarz barokowy Jerôme Duquesnoy.

Parc du Cinquantenaire

Jest to duży park miejski w Brukseli, który robi wrażenie swoją monumentalnością, jakby ktoś przeniósł antyczne zabytki, łuk jest bardzo duży. Miejsce bardzo przyjazne i można chwilę odpocząć. Miejsce zdecydowanie warte odwiedzenia.

Royal Palace (Palais Royal)

Pałac Królewski w Brukseli, jest piękny i robi piorunujące wrażenie. Oficjalnie jest to rezydencja królewska, jednak nie mieszkają tam. Rodzina Królewska mieszka na obrzeżach Brukseli w Laeken.

Parlament Europejski

Jeśli ma ktoś możliwość to jak najbardziej, powinien zwiedzić Parlament. Myślę, że nikomu nie muszę opisywać co to za miejsce, bo każdy powinien go znać. Można się tam dostać tylko na zaproszenie jakiegoś posła. My takie zaproszenie dostaliśmy i dlatego mieliśmy możliwość zobaczenia tego „od środka”.

Atomium

Monumentalny model kryształu żelaza, powiększony 165 miliardów razy, znajdujący się w dzielnicy Laeken na przedmieściach Brukseli. Został zbudowany z okazji Wystawy Światowej w Brukseli w 1958 jako symbol ówczesnych naukowych oraz technicznych osiągnięć „wieku atomu”.

Podumowanie

Oczywiście, że warto. To miasto kryje w sobie wiele tajemnic i różnorodności kulturowej. Zachwyca zabytkami przepychem. Jestem na TAK.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *