Bali

Bali – co warto zobaczyć ?

Bali to najsławniejsza wyspa w całej indonezyjskiej rodzinie. Słowo Bali pobudza zmysły, kojarzy się z wszelako pojętą egzotyką, przypomina o wakacjach, a dla mnie to przede wszystkim przeniesienie się do książki „Jedz, módl się i kochaj”. Ciężko jest przyjechać tutaj bez oczekiwań. Przez to, że wyspa jest znana na całym świecie, odwiedzający szukają tu raju. Jedni go znajdują i zakochują się, a inni wyjeżdżają rozczarowani.

Co warto zwiedzić ?

Tegalalang Rice Terrace

Tarasy różowe na Bali to jedna z rzeczy, których nie sposób nie zobaczyć. Wyspa w dużej części pokryta jest właśnie ryżem więc jest go tam pod dostatkiem. Jest parę miejsc, gdzie tarasy ryżowe wyglądają tak jak z pocztówek, a Tegalalang Rice Terrace jest jednym z nich. Są one położone bardzo blisko Ubud, więc łatwo się tam dostać, zakładając, że większość osób, które wybiera się na Bali w Ubud na pewno będzie. Tarasy oczywiście są fotogeniczne i jest tam mnóstwo miejsca, żeby je sfotografować, usiąść napić się kawy lub stać i się na nie patrzeć. My, zwiedzając to miejsce podczas pory deszczowej, tuż przed zachodem słońca byliśmy tam prawie sami. Nie wiem jak wygląda to w sezonie, ale poza nim to bardzo przyjemne miejsce.

Tirta Empul Temple (święte źródła)

Czyli święte źródła, które posiadają moc i dobrą energię. Wierni przychodzą do świątyni, wchodzą do basenu, zanurzają głowę pod każdą z fontann, a przy tym wypowiadają modlitwy. W basenie często jest tłok, a ludzie ustawiają się w kolejce, czekając aż przyjdzie ich pora. Na fontannach roi się od bambusowych koszyczków z darami i wonnymi kadzidełkami. Warto zobaczyć to miejsce. My nie zanurzaliśmy się w wodzie, jednak zdecydowanie polecamy tą świątynie.

Uluwatu Temple (świątynia na klifie)

Uluwatu to świątynia położona najbardziej na południe. Usytuowana jest na krawędzi klifu, a od morza dzieli ją 80 metrów wysokości. Znajduje się na wysuniętym cyplu, gdzie graniczy ze wzburzonym morzem. Jest tutaj dużo turystów ale wcale mnie to nie dziwi. Klif, ciekawe drzewa, małpy (makaki, które lubią wykradać jedzenie) i mury przypominające mur chiński wzdłuż wybrzeża robią wrażenie. Do samej świątyni wejść nie można, ale uważam, że to plus. Zostawmy Balijczykom trochę prywatności. Myślę, że aparaty fotograficzne i ciekawcy turyści i tak mają duże pole do popisu na wyspie.

Tegenungan Waterfall

Znajduje się w miejscowości Tegenungan Kemenuh, w regionie Gianyar, na północ od stolicy Denpasar, w pobliżu balijskiej wioski artystów Ubud. Wodospad jest odizolowany, ale stał się popularną atrakcją turystyczną. Zejście do niego wymaga przejścia tysiąca schodów w dól, ale opłaca się, bo widok jest niesamowity. Do tego jest możliwość skorzystania z huśtawki, co było moim marzeniem i się udało.

Padang Padang Beach

 Popularnie znany jako Taplau to plaża położona w mieście Padang. Wejście na plaże jest płatne. Zanim się tam dostaniesz musisz minąć milion schodów w dół, ale plaża wynagradza zmęczenie. Przy wyjściu z plaży możemy spotkać małpy, które są bardzo psotne i wcale nie są takie przyjazna na jakie wyglądają. Więc uprzedzam wart zachować dystans.

Teba Sari

Zawitaliśmy tutaj przypadkowo, nie było to w planie. W tym miejscu produkuje się najdroższa kawę na świecie, mimo że jest najdroższa specjalnie jakoś nie przypadła mi do gustu. Zostaliśmy poczęstowani

Podsumowanie

Oczywiście Bali polecam jak najbardziej. Pokazałam Wam tylko podstawowe punkty programu, które trzeba zobaczyć. Na Bali do zwiedzania jest bardzo dużo, oferuje także mnóstwo atrakcji. Jestem na TAK.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *