Czechy

Praga – informacje praktyczne

Praga to chyba najczęściej odwiedzana przez Polaków europejska stolica. Wszystko dzięki niewielkiej odległości. Z całą pewnością turystów przyciągają liczne zabytki oraz muzea.

Gwałtowny rozwój Pragi miał miejsce w średniowieczu stąd miasto jest dość charakterystyczne dla osadnictwa z tamtego okresu. Trzeba jednak przyznać, że znajdziemy tu budynki reprezentujące chyba większość istniejących stylów architektonicznych (łącznie z takimi architektonicznymi rzadkościami jak np. kubizm – Dom pod Czarną Madonną). Stylem, który rozsławił miasto na świecie jest też secesja.

Gdzie nocować w Pradze ?

W Pradze znajdziecie setki, jeśli nie tysiące miejsc noclegowych. Jest z czego wybierać. Jeśli planujesz niskobudżetową wycieczkę, dobrym pomysłem może się okazać spanie w hostelu. My jednak zdecydowaliśmy się zdecydowanie na coś lepszego i wybraliśmy hotel Hilton Prague co uważam za świetny wybór.

Czym poruszać się po Pradze ?

W wielu przewodnikach jest sugerowane metro i my także tą opcję zakładaliśmy. Na miejscu okazało się, że działa w Pradze Uber i w Czechach wyłącznie tylko w tym mieście. Jak wiadomo Uber nie jest drogi, a wygoda zdecydowanie lepsza niż jazda metrem. Więc zdecydowanie polecam tą formę transportu.

Jak dostać się do Pragi ?

Najlepszym sposobem dostania się do Pragi jest samochód i my taką formę wybraliśmy. Oczywiście to nie jest jedyna forma można także wybrać autobus jak i samolot. Trzeba dostosować formę dojazdy do własnych potrzeb i upodobań.

Ile czasu poświęcić na zwiedzanie Pragi ?

Aby zobaczyć najważniejsze atrakcje „matki miast” wystarczą 2-3 dni zwiedzania. Trzeba jednak pamiętać, że dysponując jedynie weekendem raczej nie będziemy mieli czasu na obejrzenie żadnego z muzeów, ani na wypad poza centrum miasta. Jeśli chcemy poznać Pragę dokładniej trzeba na taką podróż przeznaczyć nawet do całego tygodnia.

Praga – historia

Archeolodzy przypuszczają, że ten obszar stale był zamieszkany już od I w. p.n.e (chociaż człowiek przebywał tu już znacznie wcześniej). Legendy wiążą początek miasta z księżniczka Libuszą, która wybrała sobie za męża Przemysła Oracza (chcąc w ten sposób upokorzyć możnych). Prorokowała też miastu świetlaną przyszłość mówiąc, że sława grodu sięgnie kiedyś gwiazd. Tę i inne legendy zapisał kronikarz Kosmas, który nazwał Pragę „panią całych Czech”(„Praga tocius Bohemiae domina”). Taka sentencja w zmienionej formie pojawiła się w herbie z 1927 roku – użyto wtedy określenia „matka miast” („mater urbium”).

Do 1784 roku na terenie Pragi rozwijały się równolegle różne ośrodki miejskie. Mała Strana, Hradczany, Stare Miasto czy Nowe Miasto do czasu edyktu Józefa II posiadały własne ratusze, rajców i burmistrzów. Rozwój miasta kilkakrotnie przerywały najazdy obcych wojsk. Za najkorzystniejszy okres uważany jest czas panowania Karola IV (upowszechniło się wtedy określenie „Złota Praga” – być może w odniesieniu do żółtej barwy kamienia z jakiego wznoszono domy) i Rudolfa II (cesarz sprowadzał artystów, filozofów, alchemików i kabalistów).

W 1620 roku wkroczyły tu wojska Albrechta Wallensteina, po zwycięskiej bitwie na stokach Białej Góry. W 1648 roku lewobrzeżną Pragę złupili Szwedzi, zaś w 1757 w okolicach miasta armię austriacką rozbili Prusacy. Szybki rozwój gospodarczy i urbanistyczny to wiek XIX. Trzeba jednak pamiętać, że w tych czasach dokonano wyburzeń wielu zabytków (np. podczas tzw. asanacji praskiej). Spore zniszczenia przyniosła II wojna światowa – w wyniku nalotów amerykańskich (południowa część miasta) i walk podczas powstania praskiego uszkodzeniu lub zburzeniu uległo wiele budowli. Wymordowano lub zmuszono do ucieczki większość praskich Żydów. W 1968 roku Armia Czerwona brutalnie zakończyła okres reform i liberalizacji socjalistycznej polityki nazywany „praską wiosną”.

W 1992 roku zabytkowe centrum wpisano na listę UNESCO, a dwadzieścia lat później wpis rozszerzono o park w Pruhonicach. Trwają starania o dopisanie kilku innych zabytków z przedmieść Pragi.

Jeden komentarz

  • Вера

    Zapraszam Cie rowniez na moj fan page na Facebooku Kto podrozuje ten zyje dwa razy, skad dowiesz sie gdzie aktualnie jestem i dokad sie wybieram. Do zobaczenia! city break co zjesc w Pradze co zobaczyc w Pradze Czechy gdzie nocowac w Pradze poruszanie sie po Pradze Praga Praga na weekend transport publiczny w Pradze zwiedzanie zwiedzanie Pragi

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *