Grecja

Plaża Xigia – naturalne spa siarkowe

Plaża Xigia jest położona na wschodnim wybrzeżu północnej części wyspy. Dojechać można tam właściwie tylko samochodem, choć niektóre wycieczki zorganizowane oferują również wizytę na tej plaży. Zapewne jest ona wyjątkowa, ze względu na swoje zdrowotne właściwości

Plaże w tej części wyspy są malutkie, głównie żwirkowe. Taka jest też plaża siarkowa. W wodzie w tym rejonie wyspy, wydobywa się siarka – zatem woda zawiera jej duże ilości. Pływając przy plaży widać w wodzie charakterystyczne zmętnienia – jakby było coś, co się nie do końca rozpuściło w wodzie. Oczywiście woda jest czysta i przyjemna, choć raczej zimna (ze względu na klify i duże głębokości wody – kilkanaście metrów od plaży może być kilkadziesiąt metrów głębokości, więc będąc z dziećmi trzeba bardzo uważać.

Istotne fakty o plaży

Zapach

Siarka, która zawarta jest w wodzie nie pachnie przyjemnie. Najłatwiej porównać ten zapach do zgniłych jajek. Gdy temperatura jest wysoka i brak wiatru zapach może być lekko uciążliwy, ale zalezy to od indywidualnej tolerancji każdego człowieka na dziwne zapachy. Fakt, że po jakimś czasie nos się przyzwyczaja i nie czujemy nawet zapachu jaki kąpiel w siarce zostawiła na nas samych. 

Woda

Woda z siarką wypływajaca z dwóch źródeł, pochodzi z wnętrza ziemi i jest bardzo zimna. Ma około 10 ° C. Gdy podpłyniemy do źródła lub podczas pływania obok złapie nas zimny prąd czuć, że woda jest lodowata. Im dalej od źródła tym cieplej ale o gorącej, relaksacyjnej kąpieli można pomarzyć. Trzeba też mieć dużą wyrozumiałość do podwodnego życia, ponieważ na tej plaży bardzo często występują rybki „pillingowe”, które żywią się naszym naskórkiem. Są małe i niegroźne, ale ich skubanie i podgryzanie nas może dla niektórych być bolesne lub nieprzyjemne. 

Nasłonecznienie

Plaża leży na wschodnim wybrzeżu więc powinna być oświetlona przynajmniej od 8-14, ale niestety od strony wschodniej jest przysłonięta ścianką skalną, która przez większość dnia zabiera jej słońce. Pojawia się ono momentami i to nie na całej plaży. Przebijajac się nad ścianką skalną oświetla tylko kawałek pod klifem, a przebywanie pod nim jest niebezpieczne ze wzgledu na osypujące się skały. Śłońce na całej plaży można zastać tylko około 16-17, gdy prześwituje zza plaży (od strony zachodniej). 

Zalety plaży Xigia to zdrowotne właściwości siarki

Siarka to pierwiastek mineralny, który zajmuje czwarte miejsce w hierarchii makroskładników niezbędnych człowiekowi do życia. Nic dziwnego – siarka pełni wiele bardzo ważnych funkcji w organizmie. Siarkę można znaleźć w kwasie glutaminowym, który jest niezbędny dla układu nerwowego i mózgu, heparynie – związku chemicznym obniżającym ciśnienie krwi – i insulinie – hormonie regulującym poziom cukru we krwi. Siarka jest także podstawowym składnikiem keratyny – białka skóry włosów i paznokci, oraz kolagenu, który odpowiada za młody wygląd skóry.

Ważne! Poza wpływem na nasze ciało siarka oddziałuje jeszcze na naszą biżuterię! Srebro czernieje pod jej wpływem. Inne metale tez mogą wejść w reakcję z siarką więc lepiej oszczędzić naszemu sprzętowi do robienia podwodnych filmów i zdjęć kontaktu z wodą na plaży Xigia.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *