
Monastyr w miasteczku Anafonitria – Zakynthos
Im dalej na północ, tym mniej jest turystycznie. To właśnie w północne rejony Zakinthos należy się udać, jeśli chce się uciec od komercyjnej atmosfery na południu wyspy.

Północna część dawniej uznawana była za biedniejszą, dlatego że kamieniste w tym rejonie ziemie, były mało urodzajne. Takie podłoże miało jednak co najmniej jeden duży plus. Dzięki niemu, trzęsienie ziemi które nawiedziło Zakinthos w 1953 roku, nie było aż tak dotkliwe jak w innych częściach wyspy. I to właśnie w miasteczkach, które znajdują się na północy zachowało się najwięcej budowli sprzed katastrofy.
Jednym z takich miasteczek jest Anafonitria, znajdująca się na północnych zboczach najwyższego pasma górskiego wyspy – Vrahionas (najwyższy szczyt 756 m n.p.m.).To niewielkie miasteczko jest bardzo ważnym miejscem dla całej wyspy, ponieważ to właśnie tam zachował się najstarszy monastyr na Zakinthos, pod wezwaniem Matki Boskiej. Tam też mieszkał patron całej wyspy – święty Dionizos.
Trochę historii
Monastyr powstaje w XV wieku. Wtedy też u wybrzeży wyspy utonął statek, płynący z Konstantynopola. Okoliczni pasterze zobaczyli, że na samym szczycie wraku rozbłyskuje ikona przedstawiająca Matkę Boską. Ikona została uratowana i to właśnie dla niej wybudowano monastyr, pod wezwaniem Matki Boskiej. Od sześciu już wieków owy monastyr wciąż stoi na swoim miejscu. Dwa wieki później w monastyrze zamieszkuje opat Dionizos, który później zostaje jedną z najważniejszych postaci dla Zante. Do monastyru, gdzie mieszkał opat zbiegł człowiek, który zabił brata Dionizosa.Opat nie tylko przebaczył mordercy, ale udzielił mu również schronienia. Poprzez to wydarzenie Dionizos został uznany za świętego i stał się patronem przebaczenia. Święty Dionizos jest również patronem Zakinthos. Po śmierci Dionizosa w 1622 roku, jego zwłoki zostały przeniesione na wyspy Strofades, gdzie wcześniej był mnichem. Później zwłoki przeniesiono do stolicy. Relikwie patrona wyspy znajdują się obecnie w kościele Świętego Dionizosa, w chorze. 24 sierpnia cała wyspa obchodzi święto swojego patrona. Z tej okazji w gorącą sierpniową noc organizowany jest wielki pokaz sztucznych ogni. Jeśli właśnie wtedy będziecie w Zakinthos, warto w tym czasie zaplanować pobyt w chorze.
Pomimo, że kościół w miasteczku Anafonitria prawie zawsze jest zamknięty, warto zobaczyć jak wyglądają zabudowania całego monastyru. Jest to bowiem jedna z niewielu budowli na wyspie, która w tak dobrym stanie zachowała się po licznych trzęsieniach ziemi. Według Zakinthyjczyków fakt, że to właśnie ta budowla ocalała, jest potwierdzeniem że patron cały czas czuwa nad swoją świątynią i opiekuje się wyspą.


Plaża Xigia - naturalne spa siarkowe
Może Ci się spodobać

Morze Bałtyckie latem
12/02/2021
Chorwacja w pigułce
17/01/2021