Bośnia

Mostar w Bośni i Hercegowinie

Mostar to miasto w Bośni i Hercegowinie, w Federacji Bośni i Hercegowiny. Jest stolicą kantonu hercegowińsko-neretwiańskiego, położony nad Neretwą. Zdecydowanie rozpoznawalnym punktem jest most Mostar.

Mostar ma bardzo ciekawą, ale jednocześnie tragiczną historię. Jeszcze 20 lat temu trwała tam wojna i praktycznie codziennie ginęli tam ludzie. To właśnie tutaj skupiała się cała wojna w byłej Jugosławii. To na szczęście już przeszłość i dzisiaj to miasto skupia mnóstwo turystów co roku. Z tego co wiadomo z roku na rok jest ich coraz więcej.

Zdecydowanie dzisiejszy Mostar to przepiękne wąskie uliczki, które prowadzą do najbardziej rozpoznawalnego punku czyli mostu. Most ten jest symbolem Mostaru, to właśnie go najczęściej można spotkać na plakatach promujących Mostar.

Stary Most

Stary Most to największa atrakcja turystyczna Mostaru. Most nad Neretwą został przez Turków ukończony w 1566 roku i od tej pory bez przerwy służył mieszkańcom miasta. Nazwa wzięła się od słowa “mostari”, która oznacza strażników mostu. To oni decydowali, kto przejedzie i oni pobierali opłatę za przejazd. A przez most przez setki lat ciągnęły wozy kupców, przejeżdżali kupcy i mieszkańcy Mostaru. I wszystko toczyło się swoim torem, aż do 9 listopada 1993 roku, kiedy to podczas wojny bośniackiej most runął do rzeki. Bombardowanie mostu można zobaczyć na Youtube, dla mnie był to bardzo smutny widok.

Tuż po zejściu ze Starego Mostu na zachodnią część miasta, rozejrzyjcie się w poszukiwaniu kamienia z napisem „don’t forget ’93”, który ma przypominać o tragicznej historii miasta i skutkach wojny.

Skoki do wody z mostu

Jest jeszcze jedna charakterystyczna dla Mostaru atrakcja turystyczna. To skoki z mostu do położonej 21 metrów niżej Neretwy. Kiedyś był to symbol męstwa i odwagi, dzisiaj jest to dochodowa działalność kilku chłopaków, którzy po tym, jak zbiorą określoną kwotę, oddają skok. Będąc tam było kilku chłopaków którzy zbierali pieniądze, ale dla mnie to największa głupota. Dla mnie ryzyko życia jest idiotycznie i nie zamierzałam tego oglądać.

Mostar – ślad wojny

Wcześniej pisałam, że Mostar to piękne wąskie uliczki i tak faktycznie jest, ale niestety pisząc to miałam na myśli wyłącznie ścisłe centrum, czyli okolice Starego Mostu. Niestety większość Mostaru jest zniszczona po wojnie i nie odbudowana jeszcze. Praktycznie wszędzie na budynkach widać pociski po kulach. Znajdują się oczywiście miejsca, które są ładne i zadbane, ale niestety oceniając całość jestem skłonna stwierdzić, że Mostar jest zniszczony i jeszcze dużo pracy ich czeka, aż będzie można napisać, że całość miast zachwyca.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *