Chorwacja

Dubrovnik co warto zobaczyć w 1 dzień ?

Będąc w Dubrovniku czułam się, jakbym cofnęła się w czasie, Zabytki są piękne i niepowtarzalne. Nie dziwię się, że twórcy „Gry o tron” wybrali to miejsce, a ja będąc fanką tego serialu doszłam czułam się jakbym grała w tym filmie 😉

Stari Grad czyli Stare Miasto w Dubrovniku

Stare Miasto zostało wpisane na listę UNESCO i jest to najstarsza część miasta Dubrovnik. Nie ma się co dziwić, że jest uważane to miasto za perełkę Adriatyku przechadzając się po Starym Mieście widzimy, że został w nim zachowany średniowieczny klimat. Będąc fanka serialu oczywiście muszę wspomnieć, że to właśnie Dubrovnik został wybrany na na Królewską Przystań – stolicy Westeross. Na starym mieście znajduje się zdecydowana większość zabytków.

Brama Pile (Pile Gate)

Brama Pile jest najstarszym wejściem do Dubrownika. Składa się ona z dwóch części z zewnętrznej i wewnętrznej i to właśnie tędy wchodzą turyści. Najpierw trzeba przejść przez kamienny most i dochodzi się od bramy wewnętrznej. Nad bramą znajduje się posąg, który przedstawia Świętego Błażeja patrona Dubrovnika.

Fontanna Onufrego

Za wejściem do bramy, na środku placu stoi Fontanna Onufrego. Ma ona kształt walca z wielką kopułą na samej górze. Nazwa fontanny pochodzi od architekta, który ją zaprojektował. Natomiast mała Fontanna Onufrego znajduje się na samym końcu ulicy Stradun.

Klasztor i kościół Franciszkanów

Klasztor Franciszkanów powstał w średniowieczu i jest perełką architektury gotyckiej oraz romańskiej. Wnętrza klasztoru także zostały wykorzystane i to właśnie tutaj znajdował się burdel Little Fingera.

Ulica Stradun

Placa, ale bardziej znana to Stradun, bo tak większości chorwaci na nią mówią. W zależności o której godzinie będziemy, będzie ona wygląda zupełnie inaczej, ale jednocześnie tak samo pięknie. Znajdują się na niej knajpki i sklepiki z różnymi pamiątkami. Po obu stronach ulicy odchodzą do niej poboczne uliczki, których także znajdują się wspaniałe miejsca i schować się przed słońcem.

Stary Port w Dubrovniku

Gdy przekroczymy bramę na targ rybny dochodzimy do portu, który był centrum niegdyś Dubrovnika. Dzisiaj panuje tutaj spokój, ponieważ port nie jest duży i na obecne czasy statki są za duże, aby wpływać do niego, więc wycieczkowce zatrzymują się w porcie Gruz. Obecnie port jest głównie wykorzystywany przez miejscowych rybaków czy też wodne taksówki, albo niewielki statki, które oferują rejsy na okoliczne wyspy.

Kajaki w Dubrovniku

Gdy wychodzimy z miasta przez Bramę Pile po lewej stronie zobaczysz mała zatokę, gdzie możesz wypożyczyć kajaki. Uważam to za super opcje popływać wokół Dubrovnika. Ja niestety nie miałam tej przyjemności, bo było trochę mało czasu, ale może następnym razem się uda.

Wypożyczenie kajaku jednoosobowego na godzinę to 100 HRK, natomiast kajaku dwuosobowego to koszt 150 HRK na godzinę. Wypożyczalnia w sezonie jest czynna w godzinach 8.30 – 20.00

Fort Lovrijenac

Fort Lovrrijenac nazywany inaczej Twierdzą Świętego Wawrzyńca. Według legendy podobno fort został wybudowany w trzy miesiące w XI wieku, gdy mieszkańcy miasta dowiedzieli się, że Republika Wenecka chce wybudować twierdze, która będzie blokowała Dubrovnik.

Twierdza ta także brała udział w filmie „Grze o tron” Wnętrza tej twierdzy były wykorzystywane jako sale Czerwonej Twierdzy, a na zewnątrz kręcono ujęcia Zatoki Blackwater.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *