Węgry

Budapeszt co warto zobaczyć w 1 dzień ?

Budapeszt to perełka Węgier i nie ma się co dziwić bo faktycznie jest co podziwiać. Najważniejsze punkty miast pozwalają na zwiedzenie miasta w jeden dzień. Osobiście uważam, że to starczy – chyba, że ktoś chce zagłębić bardziej to miasto i poznać życie nocne.

Widok z Baszty Rybackiej

Co warto zobaczyć w Budapeszcie

Parlament

Wizytówka miasta, niekwestionowany symbol Budapesztu należy do największych tego typu gmachów na świecie. Jest większy niż Reichstag w Berlinie i Biały Dom w Waszyngtonie. Jest to drugi co do wielkości budynek parlamentu w Europie (wyprzedza go Pałac Parlamentu w Rumunii). Wygląda imponująco zarówno w dzień, jak i w nocy. Parlament wybudowano po połączeniu trzech miast Budy, Obudy i Pesztu, które obecnie tworzą znane nam miasto Budapeszt. Miała być to siedziba dla nowych władz i symbol zjednoczenia.

Widok na Parlamentu
Widok na Parlamentu

Baszta Rybacka

Myślę, że każdy chociaż raz w swoim życiu widział Basztę jak nie na żywo to chociaż na zdjęciu. Jest to jeden z punktów obowiązkowych w Budapeszcie. Baszta symbolizuje 7 mitycznych wodzów Madziarskich, a pomnik przedstawia pierwszego króla Węgierskiego – Stefana. Baszta Rybacka zbudowana została jako taras widokowy, choć wcześniej zabudowa tego miejsca miała znaczenie militarne – stanowiła obronę północnej części Wzgórza Zamkowego.

Baszta Rybacka
Baszta Rybacka

Kościół Macieja

Wychodząc z Baszty Rybackiej nie sposób nie natknąć się na Kościół Macieja. Kościół pochodzi z XIII w i odbywały się w nim koronacje królów. Budynek z daleka rzuca się w oczy, a wyróżnia go kolorowa dachówka.

Kościół Macieja
Kościół Macieja

Most Łańcuchowy

Most łańcuchowy Szechenyi Lahid był pierwszym trwałym połączeniem miedzy Budą a Pesztem. Jest symbolem Budapesztu i najbardziej znanym mostem w stolicy Węgier.

Most Łańcuchowy

Zamek Królewski

Jest to kompleks budynków pałacowych, które znajdują się na Wzgórzu Zamkowym. Jest to jeden z ciekawszych miejsc w Budapeszcie i właśnie to miejsce zostało wpisane na listę UNESCO.

Zamek Królewski
Zamek Królewski
widok z Wzgórza Zamkowego

Na Wzgórzu Zamkowym znajduje się kolejka, która można dostać się na dół jak i wjechać na górę – trwa to krótko, bo mimo wszystko jest to wzgórze, a nie góra.

Miejsce, gdzie można kupić bilety na kolejkę
Kolejka

Fontanna Macieja

Przechadzając się dalej po Budapeszcie natkniemy się na Fontanne Macieja. Z zewnątrz zamek nie zachwyca zbyt, natomiast fontanna robi wrażenie. Przedstawia ona polowanie na króla Macieja Korwina.

Fontanna Macieja

Pałac Prezydencki

Przy bramie wejściowej do Pałacu Królewskiego znajduje się Parlament Prezydencki nazywany inaczej Pałacem Sándora

Zmiany warty przy pałacu odbywa się codziennie od 8:00 do 17:00 o każdej równej godzinie.

Pałac Prezydencki
Pałac Prezydencki

Podumowanie

W Budapeszcie byłam już dwa razy i tak jak za pierwszym razem zachwycił mnie tak samo i teraz. Polecam każdemu na dłuższy jak i na krótszy wypad. Jest co zwiedzać.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *