Włochy

Pompeje – tego nie można ominąć

Czy warto się tam wybrać ?

Moja odpowiedź brzmi ZDECYDOWANIE TAK. Jadąc do Neapolu wiedziałam, że Pompeje to obowiązkowy punkt wyprawy. Jak mam być szczera to było jedno z moich marzeń podróżniczych. Ja uwielbiam zwiedzać ruiny, więc byłam bardzo podekscytowana na samą myśl, że tam będę.

Pompeje – jak dojechać ?

Może zaczniemy od początku… My nocowaliśmy w Neapolu, więc do Pompeji musieliśmy dojechać. Neapol jest idealnym miejscem wypadowym. wszędzie bez problemu i szybko można dojechać. Dojazd nie jest skomplikowany.

Ruiny starożytnego miasta leżą 20 kilometrów na południowy-wschód od Neapolu. Jeżeli nie posiadamy własnego samochodu, albo nie jesteśmy częścią zorganizowanej grupy, najlepszym pomysłem na dotarcie do Pompejów będzie Circumvesuviana. To kolejka podmiejska łącząca między innymi Neapol z Sorrento. Aby dostać się do Pompejów, najlepiej rozpocząć podróż na stacji Garibaldiego w Neapolu. Stamtąd za 2,6 Euro dojedziemy do stacji Pompei Scavi. Podróż nie jest długa, bo trwa jedynie 30 minut. Po wyjściu z kolejki musimy przejść przez dworzec i kierować się ulicą w prawo. Po niecałych 100 metrach dotrzemy pod bramę główną Parku Archeologicznego. 

Ile to wszystko kosztuje ?

Aby dostać się na teren wykopalisk musimy rzecz jasna kupić bilet. Wejściówka dla osoby dorosłej to koszt rzędu 13 Euro. Jeśli uczęszczamy jeszcze do szkoły, a nie przekroczyliśmy 25 lat, przysługuje nam bilet ulgowy, którego cena wynosi 7,5 Euro. Osoby niepełnoletnie mogą skorzystać z darmowego wejścia na teren Pompejów.

UWAGA! W pierwszą niedzielę każdego miesiąca wstęp do Parku Archeologicznego jest darmowy!

ArteCard – W przypadku, gdy mamy w planach zwiedzanie wielu miejsc podczas pobytu w Neapolu, warto zastanowić się nad zakupem Campania ArteCard. Karta ta jest ważna przez 3 dni, a jej koszt to 32 Euro (25 Euro dla uczniów i studentów). W cenie tej karty jesteśmy upoważnieni do bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską, kolejką Circumvesuviana, a na dodatek nie płacimy za wstęp do dwóch pierwszych atrakcji turystycznych. Za wejście do trzeciej i kolejnych atrakcji płacimy 50%. Ja akurat wybrałem Herkulanum i Pompeje. Opłaca się. My z tej opcji nie korzystaliśmy, ponieważ nam się nie opłacało. Byliśmy z dziećmi i zwiedzanie dostosowujemy do ich możliwości. Podróże z dziećmi mają swoje prawa. Natomiast znajomi, z którymi byliśmy korzystali i byli bardzo zadowolenie.

Pompeje – historia

24 sierpnia 79r. pod grubą warstwą wulkanicznego popiołu zniknęło 20-tysięczne miasto. Wprawdzie znaczna część mieszkańców w porę opuściła domy, jednak Ci, którzy zostali (prawdopodobnie ok 6 tys) zginęli.

Siła wybuchu była ogromna: szacuje się, że wulkan wyrzucił popioły na wysokość 20 km. Warstwa materiału wulkanicznego w bardzo szybkim tępie ok 15 cm na godzinę przykrywała miasto. Pompeje nie były jedynym miastem, które uległo zniszczeniu podczas wybuchu wulkanu. Przestały także istnieć Herkulanum i Stabiae. Natomiast Pompeje dzięki dużej warstwie popiołu, która na nie spadła zachowały się w najlepszym stanie. Dzięki temu historykom udało się odtworzyć domy i ulice oraz poznać codzienne życie mieszkańców. Pompeje zaczęto odkopywać w 1600r., jednak prace wykopaliskowe zaczęły się dobre 150 lat później.

Pompeje – jak zwiedzać

Przy zakupie biletu otrzymuje się broszurę i mapę, aby łatwiej orientować się w terenie. Zwiedzanie zazwyczaj zaczyna się od Porta Marina (wejście od stacji Circumvesuviana ). Reszta wg mapki, ale nie łatwo się tam zgubić. My też trochę zwiedzaliśmy na „czuja”.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *