Bośnia

Wodospady Kravica w Bośni i Hercegovinie

Wspaniałe wodospady Kravice w Bośni i Hercegowinie są obowiązkowym punktem wycieczki. Oczywiście nie byłabym sobą gdybym ich nie odwiedziła będąc tak blisko. Droga niestety nie była idealna, a wręcz trudna.

Przyrodnicza perła Bośni i Hercegowiny

Bośnia i Hercegowina jest krajem gór i wody. Wodospad Kravica to wyjątkowa, naturalna atrakcja mająca nieco nierealny charakter Disneya, w którym rzeka Trebižat spada po szerokim łuku, do szmaragdowego basenu. Wiosną ta cudowna mini-Niagara wpada w dramatyczną, duszną furię. Latem jest to łagodniejsza kaskada, ale basen oferuje sielankowe wytchnienie od upału setkom mieszkańców i turystów. Cały obszar jest chroniony przez rząd państwowy, ale jest otwarty dla mieszkańców i turystów na zwiedzanie, pikniki, biwakowanie, a nawet pływanie.

Cała okolica jest pełna zieleni, dookoła są czyste drzewa, topole i figi. Nawet formacje tufowe są zielone, porośnięte gęstymi porostami, mchem i trawą. W pobliżu wodospadów nie ma prawie żadnych sztucznych formacji, które ingerowałyby w pełne środowisko naturalne tego miejsca.

Jak duże są wodospady ?

Wodospad Kravice ma około 25 metrów wysokości i jest podzielony na 20 wodospadów, a jezioro poniżej ma promień około 120 metrów. To właśnie niewielki rozmiar wodospadu sprawia, że jest tak dostępny.

Wodospady Kravica – informacje prkatyczne

Wodospady Kravice znajdują się bardzo blisko Dubrownika, Chorwacji i Mostaru w Bośni i Hercegowinie. Zarówno Dubrownik, jak i Mostar są popularnymi celami turystycznymi, z tego powodu wielu podróżników wybiera się na jednodniową wycieczkę do Kravic z tych dwóch miejsc.

Wodospady Kravica – wstęp, parking, godziny otwarcia

Walutą obowiązującą w Bośni i Hercegowinie jest Marka zamienna (KM). 1 Marka zamienna to w przeliczeniu na polską walutę ok. 2,33 zł w zależności od obecnego kursu.

Przed wejściem znajduje się parking, na którym obowiązuje opłata w wysokości 2 KM (4,66 zł) na godzinę lub karnet dzienny na 6 KM (13,98 zł) dla samochodów osobowych.

Opłata za wstęp:

1 czerwca – 30 września

  • 10 KM (osoba dorosła);
  • 5 KM (dzieci w wieku 7-18 lat);
  • dzieci do lat 7 za darmo

1 października – 31 maja

  • 8 KM (dorośli);
  • 4 KM (dzieci w wieku 7-18 lat);
  • dzieci do lat 7 za darmo

Opłata obejmuje również wejście do wodospadu Kocusa i muzeum klasztoru św. Antoniego w Humacu (oba około 20 minut na północ). Ceny z roku na rok ulegają zmianie.

Tuż obok Kravice wodospadów, znajdują się restauracje, dzięki czemu podczas posiłku cały czas towarzyszy gościom niesamowity widok.

Co warto zabrać nad wodospad ?

Planując aktywny wypoczynek nad wodospadem warto zabrać strój kąpielowy oraz w okresie letnim – obowiązkowo – krem z filtrem. Przydatne będą wszystkie rzeczy, które zazwyczaj zabiera się nad wodę, takie jak okulary przeciwsłoneczne, japonki/klapki, ręcznik plażowy oraz aparat fotograficzny. Na miejscu są liczne drzewa, na których można zawiesić hamak, co może być ciekawą opcją dla osób lubiących odpoczywać w ten sposób. Choć nad wodospadem dostępne są restauracje i kawiarnia, w których bez problemu dostać można jedzenie oraz napoje, warto zabrać ze sobą butelkę wody i jakąś przekąskę – „na wszelki wypadek”.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *