Chorwacja

Chorwacja w pigułce

Chorwacja to kierunek, który jest oblegany przez Polaków w ostatnich czasach. W sumie nie ma się czemu dziwić w końcu można tam dojechać samochodem z każdego końca Polski w kilkanaście godzin i jesteśmy w zupełnie innym świecie. Na miejscu czeka na nas ciepłe morze, pewna pogoda oraz wybór dużej ilości plaż.

Nie może być tak bajkowo i to nie jest tak, że Chorwacja jest idealna, bo ma także ma swoje wady. W lipcu i sierpniu są tam duże ilości turystów co niestety nie wpływa dobrze na spokojny odpoczynek w szczególności w Dalmacji, która jest bardzo popularna. Kolejnym minusem jest to, że niestety Chorwacja z roku na rok jest droższa.

Co zwiedzieć w Chorwacji

Oczywiście tak piękny kraj jak Chorwacja ma mnóstwo atrakcji do zaoferowania, więc jak ktoś przyjeżdża tutaj nie tylko na plażowanie to ma zapewnione mnóstwo atrakcji. Jedną z najbardziej popularnych części jest Dubrownik, którego starówka przyciąga wielu turystów, oczywiście Zadar przyciąga pięknymi zachodami słońca. Na Istrii popularna jest Pula z przepięknym amfiteatrem, który przypomina nam amfiteatr w Rzymie oraz Poreć, która jest wpisana na listę UNESCO. Znanym i bardzo lubianym przez turystów jest wyspa Hvar i miasto o tej samej nazwie. Wyspa Pag jest na tyle wyjątkowa, że przypomina księżyc.

Kiedy jechać do Chorwacji

Najlepszym czasem na odwiedzenie Chorwacji pod względem pogody jest oczywiście lipiec i sierpień, ale w tym czasie niestety Chorwację odwiedza zdecydowana większa część turystów. Czerwiec i pierwsza połowa września także powinna być dobra, ale możemy spodziewać się czasami opadów. My raz byliśmy we wrześniu to na tydzień spędzony w Chorwacji dwa dni padało, chociaż gdy przestawało robiło się gorąco.

Pieniądze w Chorwacji

Waluta, która obowiązuje w Chorwacji to kuna chorwacka (10 kun – 5,81zł. 2020 rok). Oprócz tego w wielu miejscach jest możliwość płacenia euro, ale nie jest to reguła. Oczywiście istnieje możliwość także płacenia bezgotówkowo, czyli kartą, ale możliwość ta niestety jest ograniczona. Nie jest to tak popularne jak w Polsce.

Co warto zjeść w Chorwacji

Chorwacka kuchnia ma to do siebie, że jest różnorodna. W każdym regionie będzie co innego specjałem. Na całym wybrzeżu oczywiście możemy spróbować świeżych ryb i owoców morza. Jednym z regionalnych produktów to Paški sir, który pochodzi z uroczej wyspy Pag. Chorwacja może także poszczycić się rewelacyjnymi winami z okolic Kutjeva. Jak będziecie w Chorwacji to warto spróbować dania z truflami, które pochodzą z Istrii.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *