Słowacja

Bratysława. Co warto zobaczyć w dwa dni? Ciekawe miejsca i atrakcje.

Bratysława – miasto, które pozostaje w cieniu bardziej znanego Wiednia. Mimo, że Bratysława nie jest tak popularna jak sąsiadująca z nią stolica Austrii to zdecydowanie warto ją odwiedzić. To miasto, w którym historię można bowiem spotkać na każdym kroku. Dodatkowo nie ma tu tłumów.

W poprzednim poście Bratysława, jedyna w swoim rodzaju taka stolica. Moje subiektywne odczucia skupiłam się na tym jak odebrałam to miasto. Co mi się podobało, a co nie. W tym wpisie chcę przedstawić co warto zobaczyć w tym tajemniczym mieście. Co osobiście sama zobaczyłam i co polecam.

Co warto zobaczyć?

Čumil

Pomnik, który znajduje się na Starym Mieście. Rzeźba, która powstała przedstawia kanalarza wychylającego się z otwartego włazu kanalizacyjnego i obserwującego przechodniów na ulicy. Autorem brązowej figury jest Viktor Hulík, a Čumil powstał jako część projektu rewitalizacji centrum Bratysławy. 

Pałac Prezydencki

Budynek został wybudowany w 1760 roku. Obecnie jest to siedziba prezydenta Republiki Czeskiej. Znajduje się on na placu Hodžovo námestie.

Stare Miasto

Ta dzielnica Bratysławy stanowi historyczne centrum. Znajduje się tutaj wiele zabytków oraz budynków, w który znajdują się instytucje państwowe. To właśnie tutaj można spotkać najwięcej ludzi.

Nowe Miasto

Nowe miasto położone jest w tzw. powiecie Bratysława II, na północny wschód od centrum.

Zamek w Bratysławie

Zamek jest położony na szczycie wzgórza w centrum Bratysławy. Jest bardzo piękny i zadbany. Robi imponujące wrażenie. Zamek jest czynny codziennie w godzinach 10.00 – 18.00. Ceny biletów:

  • 4 euro (studenci, emeryci, seniorzy 65+);
  • 10 euro cała ekspozycja plus wejście do skarbca;
  • 3 euro tylko skarbiec (bilet normmalny)
  • 2 euro (studeci i seniorzy 65+)
  • bezpłatniez kartą Bratislava Card

Barokowy ogród

Ogród jest przepiękny, zadbany w każdym detalu. Robi imponujące wrażenie. Znajduje się on przy Zamku Bratysławskim.

Słowacki Teatr Narodowy

Słowacki teatr narodowy w Bratysławie, to jedna z najważniejszych instytucji kulturowych Słowacji.

Obserwatorium UFO z Nowym Mostem

Most łączący dwa brzegi Dunaju. Na pewno zaletą jest specjalny trakt pieszy pod mostem, który chroni ludzi przed silnym wiatrem i spalinami z samochodów przeprawiających się przez most. Atrakcją jest też piękna wieża z restauracją na szczycie obserwatorium.

Rada Narodowa

Jednoizbowy parlament Słowacji. Tworzy ją 150 deputowanych wybieranych na czteroletnią kadencję w wyborach powszechnych. Siedzibą obrad jest budynek Rady Narodowej w Bratysławie.

Hurban Square (Hurbanovo namestie)

Kościół znajduje się w nowej dzielnicy miasta.

Budynek – Radio Słowacja

Dla osoby interesującej się choć trochę architekturą jest to miejsce konieczne do zobaczenia. Niestety obejrzeć można budynek tylko z poziomu ulicy, taras na poziomie +1 jest niedostępny. Stan techniczny budynku nie jest najlepszy, konieczny jest remont.

Podsumowanie

Dla mnie Bratysława to taka perełka wśród europejskich miast, która jest niedoceniona. Polecam jak najbardziej – to jest miasto, które zapewne każdemu się spodoba. Ja osoboście na początku byłam nastawiona negatywnie, ale bardzo pozytywnie się zaskoczyłam. Miasto mnie zauroczyło.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *